آشنایی با انواع کمپرسورها

18 خواندن ثانیه
1
2,706

کمپرسور چیست و انواع آن

کمپرسور (Compressor) دستگاهی است که با افزایش فشار گاز، حجم سیستم را کاهش داده و گاز را با فشار تخلیه می کند. کمپرسورها از انواع توربو ماشین های توانگیر می باشند و طرز کار آن ها مانند پمپ است.
معمولا برای متراکم کردن هوا که یک گاز تراکم پذیر است از کمپرسورها استفاده می کنند. اما از کمپرسورها در متراکم سازی گاز های طبیعی، اکسیژن، نیتروژن و دیگر گازهای صنعتی نیز استفاده می‌شود (این در حالی است که گاهی کمپرسور هوا را از دیگر انواع کمپرسور مجزا می دانند)

کمپرسورها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

۱)کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت  (Positive Displacement Compressor)
که خود شامل دو دسته زیر میشود ؛
کمپرسورهای دورانی(Rotary Compressor)
کمپرسورهای رفت و برگشتی(Reciprocating Compressor)

۲)کمپرسورهای دینامیکی (Dynamic Compressor)
که خود شامل دو دسته زیر میشود؛
کمپرسورهای سانتریفیوژ(Centrifugal Compressor)
کمپرسورهای محوری(Axial Compressor)

 

 

کمپرسور سانتریفیوژ (Centrifugal Compressor)

? کمپرسورهای سانتریفیوژ با گردش پروانه‌ کمپرسور، سیال را به درون محفظه کشیده و در اثر حرکت چرخشی پروانه‌ نیرو گریز از مرکز شدیدی را در سیال (در یک محفظه مدور) ایجاد می‌کند. به این ترتیب سیال در برخورد با محفظه تحت فشار قرار می گیرد.
? کمپرسورهای سانتریفیوژ با افزایش دور پروانه‌ انرژی جنبشی گاز را زیاد کرده و این میزان انرژی، فشار را در خروجی دیفیوزر بالا می برد.
?در کمپرسورهای سانتریفیوژ جهت جریان عمود بر محور گردنده می باشد این مدل از کمپرسورها برای فشرده سازی حجم زیادی از گاز در یک فشار پایین به کار می روند زیرا نیروی فشاری ایجاد شده توسط پروانه ها کوچک است. به همین دلیل چیلرهایی که از کمپرسور سانتریفیوژ استفاده می کنند بیش از یک پروانه در آن تعبیه می شود.
?این کمپرسورها به دلیل طراحی ساده و قطعات متحرک محدود و نگه داری آسان و کم هزینه، مطلوب می باشند.

کمپرسور محوری (Axial Compressor)

? در کمپرسورهای محوری،هوا به موازات محور گردنده جریان دارد.
?کمپرسور از چندین ردیف آبشاری تشکیل شده که برخی از این ردیف ها روتور نام دارد که به شفت مرکزی متصل شده و با سرعت بالا گردش می‌کند. باقی ردیف ها استاتور است که در جای خود ثابت است و گردش نمی کند. وظیفه استاتور افزایش فشار و بازگرداندن جریان از حالت مارپیچ به موازات محور است.
? گاز از درون کمپرسور عبور کرده سرعت آن متناوبا زیاد و کم شده. با هر افزایش سرعت انرژی جنبشی گاز زیاد شده و با هر کاهشی،انرژی جنبشی آن تبدیل به افزایش فشار می شود.
?این کمپرسورها جریان پیوسته دارند و در حجم زیاد، گاز متراکم ایجاد می کنند و راندمان بالایی دارند.

 

کمپرسور دورانی (Rotary Compressor)

? کمپرسورهای دورانی، یک نوع کمپرسور جابه‌جایی مثبت است.
?این کمپرسورها دارای یک روتور با پره های فلزی هستند که طول این پره ها می تواند تغییر کند.
? این روتور به صورت خارج از مرکز در یک سیلندر قرار گرفته است، با دوران روتور، درون سیلندر، هوای محبوس در بین پره ها متراکم میگردد.
?در این کمپرسورها به هیچ نوع سوپاپی نیاز نمی باشد اگرچه روتور این کمپرسورها کاملا متقارن است، اما عملکرد پره ها و نیروی وارد شده بر پره ها به علت فشار موجود در بین آنها سبب ایجاد مقداری ارتعاش می گردد.
?تعداد پره های این نوع کمپرسورها می تواند متفاوت باشد.
? از فواید این کمپرسورها می توان به موارد زیر اشاره کرد ؛
➖این کمپرسورها دارای ابعاد کوچکی می باشند.
➖هزینه ی اولیه این کمپرسورها کم است.
➖فنداسیون ویژه ای برای این کمپرسورها لازم نیست.

 

کمپرسور رفت و برگشتی (Reciprocating Compressor)

?کمپرسور رفت و برگشتی از عمل رفت و برگشت پیستون درون سیلندر برای فشرده سازی گاز استفاده می کند.
?بیشترین کاربرد های کمپرسورهای رفت و برگشتی در صنایع نفت و گاز است که در آن سیال وارد شده و فشارش در خروجی بالا می رود. در صنعت گاز نیز از کمپرسورهای رفت و برگشتی در خطوط انتقال گاز بین کشورها استفاده می کنند.
?این کمپرسورها همچنین در صنایع شیمیایی، تهویه ساختمان، تونل ها، معادن و کوره ها، سیستم های تبرید، تأمین فشار مخازن تحت فشار، تزریق گاز به میدان های نفتی، تأمین هوای فشرده جهت احتراق در ماشین های احتراق داخلی و دیگ بخار و… کاربرد فراوانی دارند.

 

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در بهره‌برداری و فرآیند

1 نظر

  1. امیر

    می 19, 2020 at 1:33 ب.ظ

    سلام و تشکر بابت مقاله خوبتون
    ما برای یک کارگاه بزرگ قصد خرید کمپرسور سانتریفیوژ رو داریم و با این کمپرسور‌های هواکوب (https://havakoob.com/product/compressor-centrifuge-samsung/) آشنا شدیم. میخواستم بدونم کسی تجربه خرید از هواکوب رو داشته؟

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *