به کارگیری تکنولوژی چاه هوشمند در صنعت نفت و گاز-بخش دوم

6 خواندن ثانیه
0
321
به کارگیری تکنولوژی چاه هوشمند در صنعت نفت و گاز-بخش دوم

۲)تکنولوژی چاه هوشمند در ذخیره سازی زیرزمینی گاز طبیعی

 هدف اصلی از بکارگیری تکنولوژی هوشمند سازی چاه در صنعت نفت و گاز بهینه سازی تولید از ذخیره هیدروکربنی است که پیوسته در حال کاهش می‌باشند. در  در تاسیسات ذخیره سازی گاز طبیعی کارایی این تکنولوژی اساساً به این دلیل که مخزن گازی قابل شارژ دوباره خواهد بود متفاوت به نظر می رسد. بنابراین قابلیت تزریق و تولید مکرر گاز طبیعی بایستی بهینه شده و به گونه‌ای هوشمند مدیریت گردد.

در تولید از مخازن هیدروکربوری تکنولوژی چاه هوشمند به مهندسین مخزن فرصت استفاده از اطلاعاتی همچون منحنی های کاهش، روابط حاکم بر موازنه مواد، منحنی های IPR شبیه سازی مخزن و مدل ها را می دهد. تولید هوشمند از چاه ها باعث برداشت نفت و گاز بیشتر با راندمان بالاتر و با هزینه کمتر خواهد بود. در حالی که پروژه های ذخیره سازی نیز می‌توانند از افزایش راندمان و کاهش هزینه توسط تکنولوژی هوشمند سازی بهره مند شوند، ولی بر اساس بازیافت حداکثری عمل نمی‌کند. از سایر جهات نیز بهره برداری از ذخیره سازی با تولید سنتی از گاز تفاوت خواهد داشت. در ذخیره سازی چاه‌ها بایستی تحمل فشار های بالا را داشته باشند. نبایستی از نظر دور داشت که حتی برداشت از چاه های ذخیره سازی می تواند ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از چاه های تولید نفت و گاز باشد. از پروژه های ذخیره سازی گاز انتظار عمر طولانی می رود بنابراین تثبیت استحکام مخزن از تمهیدات حیاتی خواهد بود. اپراتور بایستی بنا به اقتضای تغییرات ناگهانی در تغییر کاربری چاه از تولید به تزریق در این گونه پروژه ها آمادگی داشته باشد و به سرعت از وقوع تخریب مکانیکی چاه و مخزن پیشگیری نماید .

هوشمندی نسبی در پروژه های ذخیره سازی به سه سطح تقسیم می شود.

 سطح اول پایش یا مانیتورینگ است. بحث تحول انتقال اتوماتیک داده می‌گویند. در این سطح جریان خودکار اطلاعات فعال است . در سطح اول فقط اندازه گیری صورت می گیرد و هیچ گونه ابزار کنترلی هوشمند درون چاه وجود ندارد. تنها سنسورهای جهت اندازه گیری اطلاعات چاه نظیر فشار، دما، و غیره در ته چاه و دیواره های آن نصب می شود.

 در سطح دوم نظارت در مقیاس چاه را داریم. در سطح دوم تمرکز بر روی اقدام است به طوری که اطلاعات دریافت و سپس مسیر های لازم برای اقدام تشخیص داده میشود.در این سطح هوشمندی اندازه گیری و نظارت بر روی چاه صورت می گیرد بدین صورت که سنسورهایی نظیر شیرهای کنترل بازی در چاه نصب شده تا در هنگام بروز هرگونه مشکلی شیر ها باز یا بسته شوند.

 در سطح سوم نظارت در مقیاس ساختار می باشد. سطح سوم یک میدان دیجیتال کامل است. به طوری که ابتدا اندازه گیری و سپس نظارت نه تنها بر روی یک یا دو چاه بلکه بر روی کل ساختار صورت می گیرد.  در این بخش اقداماتی از جمله فرآیند یکپارچه سازی، بهینه یابی، کنترل اتوماتیک و از راه دور با دیدگاه پیشگیرانه صورت می پذیرد. 

به کارگیری تکنولوژی چاه هوشمند در صنعت نفت و گاز-بخش دوم

۳)انواع مخازن زیرزمینی ذخیره‌سازی گاز طبیعی بررسی نقش هوشمند سازی در آنها

 منظور از ذخیره سازی زیرزمینی گاز ذخیره کردن مقادیر عظیم گاز طبیعی در مخازن متخلخل، گنبد های نمکی و سفره های آب زیرزمینی در اعماق مختلف زیر سطح زمین به منظور تامین تقاضای مصرف تجاری، صنعتی و خانگی باالاخص در ماه‌های سرد سال می باشد. سه نوع اصلی مخازن زیرزمینی عبارتند از:

 سفره های آب زیرزمینی یا سفره آبی ها

 مخازن گازی و نفتی تخلیه شده

 ذخیره سازی در مغارهای نمکی

 در بخش بعدی به استفاده از هوشمند سازی برای حل چالش های ذخیره سازی در هر یک از این موارد می پردازیم. 


برای دسترسی به قسمت قبلی این مقاله بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

به کارگیری تکنولوژی چاه هوشمند در صنعت نفت و گاز-بخش نخست

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در بهره‌برداری و فرآیند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *