به کارگیری تکنولوژی چاه هوشمند در صنعت نفت و گاز-بخش نخست

5 خواندن ثانیه
0
333
به کارگیری تکنولوژی چاه هوشمند در صنعت نفت و گاز-بخش نخست

مقدمه

همگام با ارتقای سطح دانش فنی در زمینه تکنولوژی های مرتبط با صنایع بالادستی نفت در حال حاضر به کارگیری روش‌های پیشرفته حفاری و تکمیل چاه های نفت و گاز و پیاده کردن روشهایی مثل حفاری چندگانه پیچیده، نصب تجهیزات پیشرفته درون چاهی، اندازه گیری پیوسته دما، فشار و جریان سیالات و پردازش داده های مخزن ممکن شده است.به کارگیری این تکنولوژی های جدید می تواند به بهبود مدیریت مخزن و بهینه کردن تولید هنگام بهره برداری از مخازن هیدروکربوری منجر شود. یکی از تکنولوژی های نو که به شکلی فزاینده در حال رشد است و به شدت بر صنعت نفت و گاز تاثیر گذاشته هوشمند کردن چاه و مخزن است.

به طور کلی تکنولوژی هوشمند کردن را می توان در سه سطح چاه، مخزن و میدان هوشمند بررسی کرد. هوشمند چاهی است که به ابزارهای حسگر و شیرهای کنترل بازه ای درون چاهی مجهز شده است به طوری که می تواند مقدار جریان سیال تولیدی از قسمت‌های مختلف مخزن را که به وسیله توپک از هم جدا شده اند کنترل و تنظیم کند.  البته یک چاه تنها زمانی هوشمند است که در طول عمر خود بتواند ارزش افزوده ایجاد کند. که ممکن است تمام ابزارها و ادوات هوشمند در ته چاه نصب شود ولی نصب آنها باعث هیچ بهبودی در بهره دهی نشود که در چنین حالاتی به آن چاه هوشمند گفته نمی شود. بهره برداری از چاه های هوشمند با چاه های معمولی تفاوت دارد. هوشمند با توجه به اطلاعات حاصل از حسگر های نصب شده در درون چاه، نظارت و تفسیر شرایط عملیاتی مانند دما، فشار و مقدار جریان پیوسته انجام می‌شود. بدین ترتیب کاربر  میتواند شرایط چاه را پایش کند. همچنین در این تکنولوژی بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده اعمال تصمیمات به هنگام، نصب سامانه کنترلی و شیرهای کنترل بازه ای موسوم به ICV و بهینه کردن فرایند تولید یا تزریق ممکن است. در این صورت دستیابی به شرایط عملیاتی بهینه در هنگام تولید از یک چاه بدون نیاز به عملیات درون چاهی امکان دارد. به طور کلی ارزش افزوده در چاههای هوشمند غالباً با کاهش هزینه های درون چاهی، کم کردن یا به تاخیر انداختن تولید سیالات ناخواسته، شتاب دادن به تولید سیالات دلخواه همچنین قابلیت انعطاف برای مواجهه با مشکلات عملیاتی حاصل می‌شود.

 در سطحی بالاتر از چاههای هوشمند، تکنولوژی مخزن هوشمند وجود دارد. در این تکنولوژی های یک مخزن هوشمند به صورت یکپارچه مدیریت می شوند به طوری که اطلاعات لازم است هرچه به روش‌های مختلف به اتاق کنترل فرستاده و تمام تصمیمات در آنجا بر اساس استراتژی تولید از مغز گرفته می شود و سپس دستور لازم از آن جا صادر و به چاه های هوشمند اعمال می شود.

 میدان هوشمند میدانی است خودکار ابزارهایی ویژه مجهز شده است تا بتوان فرآیند مدیریت مخزن را بهبود بخشید. این کار با  بکارگیری نیروی متخصص در رشته‌های مختلف، تکنولوژی، مدل سازی و فرایندهای کنترل با اعمال روش های ایمن و در یک فضای کار گروهی انجام می‌شود تا بازیافت نهایی از میدان نفتی و گازی بیشینه شود.

 معمولاً هوشمند کردن ابتدا با هوشمند کردن یک چاه نفتی و گازی آغاز می‌شود و سپس برای یکپارچه کردن عملکرد این چاه‌ها مبحث میدان هوشمند به میان می‌آید. در موضوع چاه هوشمند به تکمیل هوشمند و بحث مهمی است که به طور کلی شامل انجام مجموعه ای از فرایندها است که نحوه تولید از مخزن را با نحوه تولید به روش های مرسوم متفاوت می‌کند و در نتیجه مدیریت مخزن را با مدیریت تولید چاه ها بسیار بهبود می بخشد. با توسعه مفهوم چاه هوشمند برای ارتقای مدیریت و بهینه کردن مداوم عملکرد چاه‌های یک میدان، ایده میدان هوشمند مطرح شده است. میدان هوشمند از ۳ جز اصلی،  تکنولوژی، فرایند و نیروی انسانی تشکیل شده است و تنها زمانی به طور کامل تحقق می یابد که این اجزا یکپارچه سازماندهی شود. در این مطلب می خواهیم در مورد هوشمند سازی در ذخیره‌سازی گاز صحبت کنیم

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در بهره‌برداری و فرآیند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *