دستگاه تولید آب شیرین (Water Maker) سکوهای دریایی

9 خواندن ثانیه
1
2,057

دستگاه تولید آب شیرین (Water Maker)

دستگاه تولید آب شیرین برای سکو میباشد.
در دکل‏های دریایی هم‌چون کشتی‌ها امکان ساختن آب شیرین وجود دارد. البته می‏شود از شناورها برای دریافت fresh water استفاده کرد اما به علت مسائل لجستیکی و هم‏چنین تمیز نبودن تانک‏های شناورها، ترجیح داده می‏شود تا آب شرب بر روی دکل تهیه شود.
ورودی دستگاه واتر میکر آب دریاست (sea water) که deep wellها پمپاژ کرده‌اند. بر حسب طراحی، دستگاه آب‏ساز به یکی از دو روش اسمزی معکوس (reverse osmosis) یا بخار/میعان (evaporation/condensation) آب شیرین می‌سازد.
در شیوه اسمزی معکوس، آب بعد از گذر چندین فیلتر، با فشار از غشایی عبور می‏کند که در مجاورت آب شیرین قرار دارد و آب شیرین به سمت دیگر غشا حرکت می‏کند و نمک و املاح آن در سمت دیگر باقی می‏مانند. این روش به علت تعمیر و نگه‏داری زیاد و بازدهی پایین، در دکل‏های مدرن کمتر استفاده می‏شود.
در روش دیگر، آب گرمی که از خنک کردن انجین‏ها حاصل شده، تحت مکش در فشاری بالاتر از فشار خلا، به بخار تبدیل می‏شود و در مرحله‏ ی بعد، در مجاورت آب خنک دریا قرار می‏گیرد و به علت میعان، به آب مقطر تبدیل می‏شود. برای تبدیل آب مقطر به آب شرب، می‏بایست سختی آب گرفته شود و pH آن کنترل شود که بدین منظور از مواد شیمیایی برای treat کردن آب استفاده می‏شود.
نگه‌داری ساده‏ تر این سیستم و بازده‏ی بالاتر آن باعث شده تا در دکل‏های مدرن، از این شیوه استفاده شود.‏ در برخی مدل‌ها، هر دستگاه آب‌ساز می‌تواند تا ۴۰ تن آب هم روزانه تولید کند.

مسعود ناسوتی

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در بهره‌برداری و فرآیند

1 نظر

  1. حسن زاده

    می 1, 2022 at 8:10 ق.ظ

    با سلام
    قطعات و لوازم واتر پیکر از نوع بخار و میعان و تعمیر شما انجام میدید با تشکر

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *