مناقصات قراردادهای بالادستی نفت و گاز با حضور ۲۹ شرکت خارجی

58 خواندن ثانیه
9
5,516

مناقصات قراردادهای بالادستی نفت و گاز با حضور ۲۹ شرکت خارجی

با هدف حضور در مناقصات قراردادهای بالادستی نفت و گاز ۲۹ شرکت اکتشاف و تولید نفت و گاز خارجی تعیین صلاحیت شدند. شرکت ملی نفت ایران از میان ۶۰ شرکت های متقاضی حضور در مناقصات بالادستی نفت و گاز، ۲۹ شرکت اکتشاف و تولید نفت و گاز خارجی را تعیین صلاحیت کرد. شرکت ملی نفت ایران در نظر دارد برای تعدادی از پروژه های اکتشاف و تولید نفت و گاز ایران، طی چند دوره مناقصه برگزار کند از این رو از شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) خارجی معتبر و واجد شرایط دعوت به عمل آورد تا در فرآیند ارزیابی صلاحیت شرکت کنند.

کدام شرکت‌های خارجی صلاحیت حضور در IPC را دارند؟

شرکت ملی نفت ایران، اسامی ۲۹ شرکت خارجی که برای حضور در ایران با استفاده از قراردادهای موسوم به IPC تایید صلاحیت شده‌اند، اعلام کرد. این شرکت‌ها در واقع شریک بالقوه ۱۱ شرکت اکتشاف و تولید ایران هستند.

اسامی این شرکت‌ها به همراه لینک وبسایت آنها را در زیر ملاحظه میفرمایید:
۱- CEPSA Spain


۲- CNOOC International Limited


۳- CNPC


۴- CNPW


۵- DNO

۶- Eni


۷- GAZPROM


۸- INPEX CORPORATION


۹- ITOCHU


۱۰- Japan Petroleum Exploration


۱۱- Korea Gas Corporation


۱۲- LUKOIL


۱۳- Maersk


۱۴- Mitsubishi Corporation


۱۵- MITSUI

۱۶- OMV

۱۷- ONGC VIDESH LIMITED


۱۸- PERENCO Holding


۱۹- PERTAMINA


۲۰- PETRONAS


۲۱- PGNiG


۲۲- Plus Petrol


۲۳- POSCO DAEWOO


۲۴- PTTEP


۲۵- Schlumberger


۲۶- Shell


۲۷- Sinopec International SIPC


۲۸- TOTAL


۲۹- Wintershall

شمارش معکوس برای برگزاری نخستین مناقصه نفتی (نقل از شانا)

شرکت ملی نفت ایران ١٣ دی‎ماه اسامی ٢٩ شرکت اکتشاف و تولید بین‎المللی را که برای حضور در مناقصه‎های بالادستی صنعت نفت ایران تایید شده‎اند اعلام کرد و به این ترتیب، برگزاری مناقصه‎ها برای توسعه میدان‎های نفت و گاز در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی، یک گام به مرحله اجرا نزدیک‎تر شد.  

شرکت ملی نفت ایران با هدف توسعه میدان‎های نفت و گاز به خصوص میدان‎های مشترک و با در نظر گرفتن ضرورت افزایش ضریب بازیافت به منظور بهره‎برداری بهینه از میدان‎های قدیمی، مدل قراردادی جدیدی را تدوین و از شرکت‎های اکتشاف و تولید (E&P) خارجی معتبر و واجد شرایط دعوت کرد تا در فرآیند ارزیابی صلاحیت شرکت کنند؛ فرایندی که حالا شرکت ملی نفت ایران از نهایی شدن آن خبر داده و اعلام کرده است ٢٩ شرکت مورد تایید قرار گرفته‎اند.

در شرایطی که بسیاری تصور می‎کردند از بین حدود ٦٠ شرکت بین‎المللی متقاضی حضور در مناقصه‎های بالادستی صنعت نفت ایران، اغلب این شرکت‎ها تایید شوند و به مناقصه‎ها راه یابند، اما  به‎نظر می‎رسد همانطور که پیشتر علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده بود، انتخاب‎های سختگیرانه و دقیق در دستور کار این شرکت قرار داشته است.

کاردر با بیان این که با توجه به بهبود فضای رقابتی و مناسب شدن قیمت‎ها در پسابرجام، شرکت ملی نفت ایران در تصمیم‎گیری برای همکاری با شرکت‎های بین‎المللی، سختگیرتر شده است و شرکت‎های معتبر و تکنیکی در اولویت همکاری قرار دارند، اعلام کرده بود: «آن دسته از شرکت‎های بین‎المللی می‎توانند در مناقصه‎های نفتی ما شرکت کنند که در وهله نخست در زمره شرکت‎های اکتشاف و تولید (E&P) یا شرکت‌های بین‎المللی نفتی (IOC) بوده و افزون بر آن، به‎طور حتم رتبه اعتباری یکی از سه سازمان معتبر فیچ، استاندارد اند پورز و مودی را در اختیار داشته باشند». به گفته وی، بدون در نظر گرفتن شرکت‎های آمریکایی، حدود ٣٧ شرکت در دنیا با چنین شرایطی فعالیت می‎کنند.

حالا اسامی ٢٩ شرکت تایید شده خارجی اعلام شده است؛ نام‎هایی که اغلب در دنیای انرژی شناخته شده‎اند. دی‎ان‎او نروژ، انی ایتالیا، توتال فرانسه، وینترسهل آلمان، اینپکس ژاپن، مرسک دانمارک، او‎ام‎وی اتریش، لوک اویل روسیه، شرکت انگلیسی- هلندی شل، شلمبرژه و … . این انتخاب‎ها تایید می‎کند میدان‎های نفت و گاز ایران قرار نیست فرصتی برای آزمون و خطا باشد.

البته بیشتر این شرکت‎ها با آغاز دوران پسابرجام، مذاکرات خود را با شرکت ملی نفت ایران آغاز کردند و بسیاری از این مذاکرات به امضای تفاهمنامه‎های همکاری و قراردادهای محرمانگی منتهی شد. شرکت ملی نفت ایران از فرصت پسابرجام به بهترین شکل استفاده کرد و با امضای این تفاهم نامه‎‏های همکاری، امکان بهره مندی از نتایج مطالعات شرکت های بین المللی بر روی میدان های نفت و گاز  کشورمان را فراهم کرد. به عبارت دیگر تا همین جای کار، صنعت نفت ایران از فضای باز پسابرجام منتفع شده است. حالا باید در انتظار برگزاری نخستین مناقصه نفتی در قالب قراردادهای جدید نفتی بود. ٢٩ شرکت بین‎المللی اکتشاف و تولید توانمند و ١١ شرکت ایرانی که قابلیت تبدیل شدن به شرکت‎های اکتشاف و تولید را دارند، مجوز حضور در مناقصه‎های بالادستی صنعت نفت ایران را پیدا کرده‎اند.

بارگذاری توسط محمد محمدی
بارگذاری در اخبار نفت و گاز

9 نظرات

 1. […] شرکت سینوپک (SINOPEC) به یک مهندس مخزن با شرایط زیر نیازمند است: […]

  پاسخ

 2. مزایده و مناقصه

  آگوست 28, 2017 at 9:15 ق.ظ

  ممنون از اینکه زمان گذاشتید و مطلبی به این خوبی آماده کردید

  پاسخ

  • محمد محمدی

   سپتامبر 1, 2017 at 6:56 ق.ظ

   ممنون لطف دارید

   پاسخ

 3. مناقصه

  سپتامبر 24, 2017 at 8:00 ب.ظ

  خیلی خوب بود ممنون

  پاسخ

 4. آیین نامه رانندگی

  سپتامبر 26, 2017 at 5:46 ب.ظ

  ممنون از آموزش هایی که قرار می دهید

  پاسخ

 5. سایبان پارکینگ

  اکتبر 9, 2017 at 8:25 ب.ظ

  ممنون از مطالب خوبتون. به سایت کوچک ما
  هم سر بزنید

  پاسخ

 6. مناقصه

  اکتبر 15, 2017 at 4:43 ب.ظ

  با تشکر از مطلب خوبتون

  پاسخ

 7. مناقصه

  نوامبر 3, 2017 at 7:24 ق.ظ

  ممنون اطلاعات مفیدی بود

  پاسخ

 8. مناقصات

  دسامبر 11, 2017 at 4:19 ب.ظ

  با تشکر از اطلاعات که قرار دادید

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *