میادین گازی پارس شمالی و جنوبی

10 خواندن ثانیه
0
1,770

میادین گازی پارس شمالی و جنوبی

میدان گازی پارس شمالی در ۱۲۰کیلومتری جنوب شرقی بوشهر در آبهای نیلگون خلیج فارس به عمق ۰ تا ۳۰ متر به فاصله ۱۰- ۱۵ کیلومتری از ساحل واقع شده است. این میدان که در عمق ۴۰۰۰ متری زیر سطح زمين واقع شده است دارای مساحتی معادل ۲۵ در ۲۰ کیلومتر مربع میباشد و بشکل گنبدی با شیب ملایم کمتر از ۲۰ درجه است. این میدان دارای گاز ترش (H2S 0.64% , CO2 4.95%) با مایعات گازی همراه به مقدار ۴ بشکه در میلیون فوت مکعب گاز از سنگ مخزن کربناته موسوم به خوف با ستون گاز به ضخامت ۱۷۰۰ متر می باشد. ذخیره میدان ۵۷٫۱ تریلیون فوت مکعب است که ۷۲ درصد آن در مخزن بالائی بنام کنگان و دالان فوقانی و ۲۸ درصد بقیه ذخیره مخزن زیرین بنام دالان تحتانی است .

این دو مخزن بوسیله لایه انیدریت “نار” از هم مجزا گردیده اند. فشار و درجه حرارت میدان بسیار بالا و ۸۰۵۰ پام و ۲۵۴ درجه فارنهایت در عمق ۳۳۵۵ متری زیر سطح دریا می باشد. این میدان در سال ۱۹۶۵ کشف شده است و تاکنون ۱۷ حلقه چاه در آن حفاری و ۲۶ سکوی دریایی (سکوی چاه و منی فولد و بهره برداری) در این میدان نصب شده است.

مطالعه و طرح اولیه میدان شامل تولید ۳۶۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز در ۲ فاز شامل ۱۲۰۰ میلیون فوت مکعب در روز گاز ترش نمزدائی شده به منظور تزریق در میدان های نفتی جنوب کشور و فاز دوم شامل تولید ۲۴۰۰ میلیون فوت مکعب گاز ترش با انجام فرآورش مورد نیاز (نم زدایی، شیرین سازی و گوگرد زدایی) سپس صدور و یا اضافه شدن به تولید داخلی کشور بوده است. با توجه به اهمیت توسعه و تولید از میدان مشترک پارس جنوبی ، توسعه و تولید از این میدان تاکنون ، آغاز نشده است.

مطالعه و طرح توسعه جاری میدان در بخش بالا دستي شامل تولید ۳۶۰۰ میلیون فوت مکعب در روز گاز ترش نم زدایی شده در چهار فاز ۹۰۰ میلیون فوت مکعبی جهت تغذیه به کارخانجات تولید LNG به مقدار ۲۰ میلیون تن در سال می باشد.

نتیجه مطالعات زمین شناسی و شبیه سازی میدان که اخیرا توسط شركت مشاور انجام شده، به طور خلاصه عبارتست از :

-mتولید ثابت روزانه گاز Plateau rate بمقدار ۳۶۰۰ میلیون فوت مکعب در روز از مجموع ۴۶ حلقه چاه حفاري شده در چهار فاز كه از هر فاز ۹۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز برداشت خواهد شد.

– مدت زمان تولید ثابت روزانه ۲۵ سال و مدت زمان کل تولید میدان ۳۵ سال مي باشد كه ضریب بازیافت تولید فوق الذکر میدان حدود ۶۱٫۱ درصد مي باشد.

نحوه فراورش و انتقال سیالات تولیدی به ساحل و تامین گاز شيرين و خشك  مورد نیاز واحدهای LNG به شرح زیر است:

– چهار سکوی متصل  بهره برداری که با پل به سکوی مسکونی مستقل هستند.( Manned Platforms )

– نم زدایی گاز توسط سامانه TEG بر روی سکوی بهره برداری

– انتقال گاز ترش و خشک از ۴ سکوی بهره برداری به تاسیسات دریافت سیالات در خشکی توسط چهار رشته خط لوله ۲۶ اینچی

– جدا سازی گاز ترش و شيرين و خشك  از میعانات و تغذیه آن به واحدهای ۴ گانه ال ان جی توسط ۴ رشته خط لوله ۲۴ اینچی

– تثبیت میعانات گازی جهت ذخیره سازی و صادرات

– دریافت سامانه های زیر بنایی جانبی مورد نیاز از کارخانجات تولید LNG

ميدان گازي پارس جنوبي، بزرگترين منبع گازي جهان است كه بر روي خط مرزي مشترك ايران و قطر در خليج فارس قرار دارد و يكي از اصلي‌ترين منابع انرژي كشور به شمار مي‌رود. مساحت اين ميدان ۹۷۰۰ كيلومتر مربع است كه سهم متعلق به ايران ۳۷۰۰ كيلومتر مربع وسعت دارد.

ذخيره گاز اين بخش از ميدان ۱۴ تريليون متر مكعب گاز به همراه ۱۸ ميليارد بشكه ميعانات گازي است كه حدود ۷٫۵ درصد، از كل گاز دنيا و نزديك به نيمي از ذخاير گاز كشور را شامل مي‌شود. هم‌اكنون برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و كارشناسانه‌اي به منظور توسعه ۲۴ فاز براي توليد ۷۹۰ ميليون مترمكعب گاز در روز از اين ميدان صورت گرفته است.

توسعه ميدان گازي پارس جنوبي به منظور تأمين تقاضاي روبه رشد گاز طبيعي، تزريق به ميادين نفتي، توليد LNG و همچنين صادرات گاز و ميعانات گازي به عنوان خوراك واحدهاي پتروشيمي صورت مي‌پذيرد. بدين‌ترتيب بنادر عسلويه و تنبک در ۲۷۰ و ۲۲۰ كيلومتري جنوب شرقي بوشهر به عنوان منطقه ساحلي براي ايجاد تأسيسات خشكي و توسعه اين ميدان انتخاب شده‌اند. باتوجه به اينكه اين منطقه در مرز استان هرمزگان و بوشهر و در مركز سواحل خليج فارس نزديكترين نقطه به ميدان گازي پارس جنوبي قراردارد، داراي وضعيت سوق ‌الجيشي خاصي است كه به قطب صنعت نفت و گاز كشورمان  تبديل شده است.

منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس در سال ۱۳۷۷ به منظور ايجاد تأسيسات پالايشگاهي و انجام فعاليتهاي گوناگون پايين‌دستي و بالادستي صنعت نفت و گاز و پتروشيمي و همچنين انجام عمليات پشتيباني و خدماتي به موجب مصوبه هيئت وزيران تأسيس گرديد. اين منطقه از غرب به روستاي شيرينو ، از جنوب به خليج‌فارس ، از شمال به دامنه سلسله جبال زاگرس و از شرق به روستاي چاه مبارك محدود مي‌شود.

  طرح توسعه ميدان گازي پارس جنوبي:

فازهاي در حال توسعه ميدان گازي پارس جنوبي عموماً مشتمل بر تأسيسات دريايي، خطوط انتقال توليدات به خشكي، تأسيسات ساحلي، خطوط لوله انتقال گاز به شبكه‌هاي سراسري و همچنين تأسيسات صادراتي جهت صادرات ميعانات گازي، LPG و گوگرد مي‌باشد.

به منظور پشتيباني از فعاليتهاي مذكور پروژه‌هاي شهرك مسكوني ، ايجاد جاده‌هاي ارتباطي ، ايجاد سدهاي مهار سيلاب ، ساخت اسكله و آبگير و ديگر طرحهاي پشتيباني و خدمات جانبي نيز توسط شركت نفت و گاز پارس انجام پذيرفته است.

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در اقتصاد و مدیریت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *