پیش‌بینی عملکرد چاه‌های نفت و گاز با استفاده از تحلیل نمودارهای کاهشی-بخش پنجم

21 خواندن ثانیه
0
171
پیش‌بینی عملکرد چاه‌های نفت و گاز با استفاده از تحلیل نمودارهای کاهشی-بخش پنجم

منحنی‌های نسبت

منحنی‌های نسبت نمودارهای نسبت‌های نفت، گاز و آب می‌باشند که ارتباط‌های متفاوت آن‌ها را نشان می‌دهد. این ارتباط‌ها جهت انعکاس بهترین مکانیسم تولیدی بهینه می‌شوند، که معمولا آن‌ها را براساس نرخ‌های جداگانه روی جداول عملکرد نشان می‌دهند. به این ترتیب وابستگی متقابل نرخ‌ها ونسبت‌ها واضح‌تر بود، که منجر به هماهنگی بیشتر تحلیل می‌شود. معمول‌ترین نسبت‌های مورد استفاده عبارتند از:

که این نسبت‌ها بازده مکانیسم تولیدی مخزن را منعکس می‌کند.

یک نسبت افزایشی GOR یا WOR معمولا با یک نرخ کاهشی نفت مرتبط است، پیشبینی تولید زمانی به انتها می‌رسد که GOR و WOR بیش از حد باشد. در هنگامی که تحلیل بر روی یک مخزن گازی انجام می‌گیرد یکی از نسبت‌های مهم که مورد استفاده قرار می گیرد، نسبت CGR است. که نسبت میعانات به گاز می‌باشد و برای اندازه‌گیری افزایش میعانات گازی است. معمولا هرچه این نسبت بزرگتر باشد روش تولید ما مناسب‌تر می‌باشد، اما باید در نظر داشت هرچه نسبت CGR بزرگتر باشد مشکلات دیگر نیز مانند حرکت مایع (lifting) در چاه رخ می‌دهد. در این میان WOR ، LGR اندازه‌گیری مشکلات نهفته در ارتباط با lifting مایعات در چاه می‌باشند. پیشبینی تولید به زمانی منتهی می‌شود که LGR آنقدر بزرگ شود که سیستم تولید قادر به کنترل آن نباشد.

نرخ عملکرد روزانه (Operated-Day Rate)

گاهی به خاطر ملاحظات عملیاتی یا محدودیت‌های بازار از چاه به طور پیوسته تولید نمی‌شود با این وجود گزارش رد شده به صورت ماهیانه می‌باشد. اگر تولید ماهانه بر عدد ۳۰ تقسیم شود، نرخ روزانه که به این روش محاسبه می‌شود Calender-day Rate یا نرخ تقویم-روز نامیده می‌شود. اگر تولید ماهیانه بر تعداد روزهایی که چاه تولید می‌کند تقسیم شود آنگاه نرخ روزانه محاسبه شده به این روش Operated-day Rate یا نرخ عملکرد-روزانه نامیده می‌شود. و در نهایت مي‌توان گفت اختلاف میان این دو مقدار اندازه‌گیری را Down time چاه می‌نامند. اگر پیشبینی بر اساس تولید تجمعی صورت گیرد، آنگاه نرخ کاهشی صحیح بدست می‌آید ولی اگر پیشبینی بر مبنای زمان باشد یک فاکتور جهت بهینه‌سازی Down time باید در نظر گرفته شود و در محاسبه شرکت کند، که این فاکتور معمولا Loud Factor نامیده می شود. Loud Factor نسبت زمان تولید از چاه به کل زمان گزارش شده می‌باشد، LF زمانی آشکار می‌شود که یک جدایی بین نمودارهای Calender-day Rate و Operated-day Rate وجود داشته باشد.


برای دسترسی به بخش‌‌های قبلی این مطلب بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

پیش‌بینی عملکرد چاه‌های نفت و گاز با استفاده از تحلیل نمودارهای کاهشی

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در مخازن هیدروکربوری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *