به کارگیری تکنولوژی چاه هوشمند در صنعت نفت و گاز-بخش سوم

14 خواندن ثانیه
0
450
به کارگیری تکنولوژی چاه هوشمند در صنعت نفت و گاز-بخش سوم

۳-۱) استفاده از هوشمند سازی برای حل چالش های ذخیره سازی در سفره‌های آب زیرزمینی

استفاده از تکنولوژی های هوشمند برای حل چالش‌های پیش‌روی طرح‌های ذخیره سازی در آبده در در موارد زیر کاربردی  به نظر می‌رسد. نصب سیستم های تشخیص و پایش در قسمت‌های مختلف جهت آشکارسازی نشت گاز. استفاده از آشکارسازهای نانو و رادیو اکتیو برای مشخص کردن محل و مسیرهای نشت گاز( سطح یک هوشمندی). استفاده از چاه های هوشمند برای کنترل بهتر و دقیق تر محل و دبی تزریق جهت کاهش پتانسیل اختلاط در مخازن با گاز بالشتکی گاز بی اثر(  سطح ۳ هوشمندی). استفاده از چاه های هوشمند برای کنترل دبی و محل تزریق درآبده های چند لایه با تراوایی های مختلف جهت جلوگیری از پدیده روراندگی، انگشتی و نفوذ زبانه‌ای(سطح ۳ هوشمندی). استفاده از جدا کننده های آب گاز در چاه برای جلوگیری از همراه شدن آب و گاز که می‌تواند مشکلات ایجاد هیدرات در خطوط لوله را به همراه داشته باشد( سطح ۳ هوشمندی).

۳-۲) استفاده از تکنولوژی های هوشمند برای حل مشکلات ذخیره سازی در مخازن گازی و نفتی تخلیه شده

 فرایند ذخیره سازی زیرزمینی گاز در مخازن نفت و گاز با چالش‌های زیادی روبرو است. یکی از این چالش ها که در بحث استفاده از گازهای بی اثر به عنوان گاز بالشتکی برای کاهش هزینه عملیات مطرح است، اختلاط گاز عملیاتی و بالشتکی می باشد. این مسئله از آن جهت حائز اهمیت بالایی است که می‌تواند باعث آلوده شدن گاز عملیاتی با گاز بالشتکی گردد که هزینه های سنگینی را بر پروژه تحمیل می‌کند. همانطور که در بخش های قبلی اشاره شد مهمترین عامل در کاهش میزان اختلالات گازها یافتن محل و دبی مناسب تزریق و برداشت در عملیات می باشد که این امر با استفاده از تکنولوژی های هوشمند مانند شیرهای کنترلی با قابلیت تنظیم دبی و محل تزریق قابل اجرا است.

 یکی دیگر از چالش هایی که این مخازن با آن رو به روست وجود احتمال نشت و یا مهاجرت گاز به سازند های دیگر و یا سطح می باشد. لذا استفاده از سیستمهای هوشمند جهت پایش نشت و مهاجرت گاز اهمیت زیادی دارد. استفاده از تکنولوژی های هوشمند برای حل چالش های پیش روی طرح های ذخیره سازی در آبده در موارد زیر کاربردی به نظر می‌رسد.

 نصب سیستم های تشخیص و پایش در قسمتهای مختلف جهت آشکار سازی نشت گاز( سطح یک هوشمندی).

 استفاده از آشکارسازهای نانو و رادیواکتیو برای مشخص کردن محل و مسیرهای نشت گاز( سطح یک هوشمندی).

 استفاده از چاه های هوشمند برای کنترل بهتر و دقیق در محل و دبی تزریق جهت کاهش پتانسیل اختلاط در مخازن با گاز بالشتکی گاز بی اثر( سطح ۳ هوشمندی).

۳-۳) استفاده از تکنولوژی برای حل مشکلات ذخیره سازی در مخازن گنبد های نمکی

 شناسایی و تخمین مناسب از زمان و مکان تغییر شکل نمک با استفاده از نصب سیستم های تشخیصی صورت می پذیرد.

 از میادینی از جمله میدان واقع در شمال آمریکا، میدان ریف نیجریه، میدان هیل لیک، میدان واقع در جمهوری چک میتوان مثالی برای هوشمندسازی نام برد. 

۴)انتخاب ساختارAA جهت بررسی هوشمندسازی ذخیره سازی زیرزمینی گاز

 شرکت شلمبرژه با معرفی نرم افزارPetrel  بستری فراهم نموده که تمام عملیات پیش و پس پردازشی بعلاوه تعدادی الگوریتم بهینه سازی، طراحی آزمایش و تحلیل عدم قطعیت را در بر می‌گیرد. از آنجایی که تمام مراحل ایجاد مدل و تحلیل نتایج شبیه سازی در این نرم افزار قابل انجام است میتوان از آن به شکل موثری در محاسبه تاثیر تمام عوامل شبیه سازی بر نتایج پیش بینی مدل و کمی سازی عدم قطعیت استفاده کرد .

با توجه به اینکه ساختار AA ساختار قوی بوده و با مخازن گازی و نفتی تخلیه شده متفاوت است لذا به نظر می رسد می بایست با نگاه متفاوت سناریوهای توسعه آن را بررسی نمود. چرا که در مخازن تخلیه شده و قابلیت ذخیره سازی در آنها قبلاً اثبات شده است و عدم نشت در پوش سنگ آن تقریباً محرز است. همچنین با توجه به چاه هایی که قبل از حفاری شده است و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است شناخت نسبی از نحوه برهم‌کنش سنگ و سیال و نحوه حرکت جبهه سیالات وجود دارد. اما در ساختار ها به دلیل اینکه داده از اهمیت بالایی در مدلسازی و شبیه سازی ساختار ها برخوردار است و داده های برگرفته از ساختار ها به علت کم بودن آنها از قطعیت کمتری برخوردار است لذا مدلسازی آنها باید با دقت بالاتری انجام شود.

 در سناریوهای توسعه ساختار ها مشکلات احتمالی متفاوتی وجود دارد که با توجه به سر شد اینگونه ساختارها بررسی آنها را از سایر ساختارهای ذخیره سازی زیرزمینی گاز متمایز می‌کند .

این مشکلات می‌تواند شامل مشکلات زیر باشد:

 امکان تولید آب ناخواسته

 امکان تولید گاز ناخواسته

 که عملا مشکل دوم یعنی امکان تولید گاز در چاه های تولیدی آب در ساختارهای منحصر به فرد است و باید به درستی مدیریت و بهینه گردد. در فرآیند ذخیره سازی گاز در ساختارها نحوه تزریق و تولید گاز و همچنین نحوه تولید آب می‌تواند در مدیریت این ساختار نقش مهمی ایفا کند. همچنین مکان تزریق و یا تولید هر کدام از سیالات شامل گاز و آب نیز می تواند بسیار تعیین کننده باشد. اگر هرکدام از این فرایندها به درستی مدیریت نشود امکان وقوع هر کدام از مشکلات مذکور در سناریوی توسعه میدان وجود دارد. به عنوان مثال اگر نحوه تولید آب از چاه های آب و نحوه تزریق گاز در چاههای تزریق گاز توأمان مدیریت نشود این موضوع سبب خواهد شد که میزان قابل توجهی گاز در چاه های تولید آب،هدر رود که این موضوع اصلاً مورد علاقه مان نخواهد بود.

 با توجه به مشکلات بررسی شده و تلاش بر این است که سناریوهای متعدد طراحی و بررسی شود و در آن نقش تکنولوژی مخازن هوشمند به عنوان یک تکنولوژی جدید در فرآیند ذخیره سازی زیرزمینی گاز مورد مطالعه قرار گیرد. 


برای دسترسی به قسمت‌های قبلی این مقاله بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

به کارگیری تکنولوژی چاه هوشمند در صنعت نفت و گاز

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در بهره‌برداری و فرآیند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *