تولید نیتروژن از هوا به روش PSA با خلوص ۹۹ درصد

9 خواندن ثانیه
1
69

تولید نیتروژن از هوا به روش PSA با خلوص ۹۹ درصد

جداسازی یک گاز مشخص از مخلوط چندین گاز، تحت فشار و بر اساس مشخصات مولکولی و تفاوت در میزان جذب بر روی جاذب، توسط فناوری PSA انجام می شود. پکیج های تولید نیتروژن به روش PSA برای تولید نیتروژن با خلوص بالا با استفاده از هوای فشرده مورد استفاده قرار می گیرند. در این فناوری مولکول های هوا به وسیله جاذب های متخلخل سطحی جداسازی می شوند. پس از اشباع شدن سطح جاذب، فرایند احیاء از طریق کاهش فشار انجام می شود.
مراحل اصلی فرایند جداسازی جذبی PSA با هدف تولید نیتروژن به شرح ذیل می باشد:
۱-فشرده سازی هوا و آماده سازی اولیه: ابتدا هوا توسط کمپرسور فشرده شده و پس از عبور از خشک کن و تله ابگیر درصد بالایی از رطوبت و روغن معلق موجود در هوای فشرده حذف می شود. سپس با عبور هوا از میکروفیلترهای سری شده رطوبت و روغن باقی مانده آن نیز کاملا جذب شده و هوایی کاملا خشک و فشرده، آماده ورود به مخزن جاذب می شود.
۲-جذب گاز: مخزن جذب اکسیژن حاوی کربن مولکولارسیو (CMS) با سطوح متخلخل کاملا منظم می باشد. با توجه به تفاوت در قطر مولکولی اکسیژن(۳٫۸ انگستروم) و قطر مولکولی نیتروژن (۴٫۲ انگستروم)، تنها مولکولهای ریزتر اکسیژن توان نفوذ به داخل حفرات ریز ۴ انگسترومی کربنی را یافته و در آن به دام می افتند. بنابراین مولکول های نیتروژن از لابلای موادکربنی از بالای مخزن جاذب خارج می شوند و نیتروژن با خلوص بالاتر از ۹۵ درصد از اکسیژن موجود در هوا جداسازی می شود.
۳-دفع گاز: پس از طی مدت زمان مشخصی بسته به اندازه جاذب و دبی خروجی، CMSها از اکسیژن اشباع می شوند و باید با خالی شدن هوای فشرده داخل، اکسیژن ها از منافذ کربنی بیرون آمده واز اگزوز پان مخزن خارج شوند.
۴-ذخیره سازی نیتروژن: با توجه به اینکه فرایند احیا باعث وقفه در تولید نیتروژن می شود. در این واحدها از دو مخزن استفاده می گردد. در زمانیکه یک مخزن جذب در حال احیا شدن است، مخزن جذب دوم عمل تولید نیتروژن را انجام می دهد و این عمل بطور متناوب توسط مدار کنترل پیوسته با کنترل شیرهای برقی ادامه پیدا می کند. واحدهاي توليد نيتروژن به روش PSA درجايي كه نياز به خلوص متوسط و بالا تا %۹۹/۹ ميباشد موارد استفاده بيشتري دارند. در اين واحدها، ميزان خلوص گاز خروجي و عدم نوسان در كيفيت نيتروژن توليدي قابل تضمین می باشد. شرکت فران با همکاری پیشگامان تولید پکیج های تولید نیتروژن به روش PSA توانایی مهندسی، تأمین، نصب، راه اندازی و نگهداری از پکیج های تولید نیتروژن با ظرفیت های مختلف را دارا می باشد.
مشخصات فنی پکیج های توليد نيتروژن به روش PSA:
خلوص تضمين شده نیتروژن ( با امكان اندازه گيري آنلاين و كنترل توسط سيستم هاي اتوماتيك)
عملکرد پيوسته (بدون اختلال در فرآيند توليد)
قابلیت اطمينان بالا و فناوري پيشرفته
نسبت مناسب هوا و نيتروژن به منظور كاهش مصرف انرژي
طول عمر بالا، نياز به تعميرات و نگهداري كم
راه اندازي سريع و آسان

مشخصات فنی واحدهای تولید نیتروژن به روش PSA:

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در بهره‌برداری و فرآیند

1 نظر

  1. […] اطلاعات بسیار مفید پیرامون این روش است. همچنین از طریق اینجا میتوانید به اطلاعات بیشتری پیرامون این روش دسترسی […]

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *