شرکت گاز پروم روسیه

1 خواندن ثانیه
1
426
شرکت گاز پروم روسیه

 

ژوئن سال ۱۹۹۲ پس از کنار گذاشته شدن بحث تشکیل یک شرکت با سهام مشترک شرکت‌هایی از روسیه (گازپروم) اوکراین و بلاروس، گازپروم به شرکتی دولتی تبدیل شد.

در بین شرکت‌های گازی، شرکت روسی گازپروم به واسطه ذخایر گازی و در اختیار داشتن بزرگ‌ترین شبکه انتقال گاز در جهان، جایگاه ویژه‌ای دارد.

گازپروم شرکتی که ۲۵ درصد گاز مورد نیاز اروپا را تامین می‌کند، نبض انرژی این قاره را در دست گرفته است و به شدت در تلاش است تا این ویژگی انحصاری خود را با فشار غیرمتعارف بر رقبای خود حفظ کند.

گازپروم در جریان حادثه قطع موقت صادرات گاز به اوکراین ثابت کرد که می‌تواند در حکم یک فروشنده ویژه عمل کند بدون آنکه نیازی به کمک گرفتن از نیروهای نظامی داشته باشد.

شرکت گازپروم، بزرگترین شرکت روسیه و بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی در جهان است. در سال ۲۰۰۴ گازپروم با تولید تقریبی ۹۳ درصد از گاز طبیعی روسیه، فروشی معادل ۳۱ میلیارد دلار را رقم زد.

این شرکت در سال ۲۰۰۴، ۱۶ درصد از ذخایر گاز جهان را در اختیار داشته است. بعد از تصاحب شرکت سیبنفت، گازپروم روسیه با ۱۱۹ میلیارد بشکه ذخایر نفت، پس از عربستان و ایران به عنوان سومین مالک نفت و معادن نفت در قالب گاز طبیعی قرار گرفت.

با کشف منابع عظیم گاز در سیبری، منطقه اورال و ولگا در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، شوروی به یک تولیدکننده اصلی گاز تبدیل شد. عملیات اکتشاف، توسعه و توزیع گاز با مرکزیت یک وزارتخانه دولتی انجام می‌شد.

در جولای ۱۹۸۹، میخائیل گورباچوف وزارتخانه‌های نفت و گاز را در راستای اصلاحات اقتصادی ادغام کرد و نام آن وزارت صنایع نفت و گاز اتحاد جماهیر شوروی گذاشته شد. در اوایل دهه ۱۹۹۰ پیش از فروپاشی شوروی یک شرکت گازی جدا تشکیل شد. در ژوئن ۱۹۹۲ پس از کنار گذاشته شدن بحث تشکیل یک شرکت با سهام مشترک شرکت‌هایی از روسیه (گازپروم) اوکراین و بلاروس، گازپروم به شرکتی دولتی تبدیل شد.

در سال ۱۹۹۴ و در راستای خصوصی‌سازی صنایع گازپروم شرکتی خصوصی شد که دولت ۴۰ درصد از سهام آن را در اختیار داشت، ۱۵ درصد سهام شرکت قرار بود به کارگران و مدیریت فروخته شود. مدیریت وقت گازپروم با برگزاری یک مزایده بسته، فروش سهام شرکت را به افراد مورد اعتماد و خاص شرکت محدود کرد.

ویکتور چرنومیردین رئیس وقت گازپروم در دسامبر ۱۹۹۲ و پس از روی کارآمدن بوریس یلتسین در روسیه، به مقام نخست‌وزیری خود برگزیده شد و بدین‌ترتیب نفوذ سیاسی گازپروم به شدت افزایش یافت.

وی در ماه می ۱۹۹۲ از سوی بوریس یلتسین به عنوان معاون نخست‌وزیر روسیه و مسئول سوخت و انرژی انتخاب شده بود. در ۲۶ ژانویه ۱۹۹۳، رم ویخیرف ریاست شرکت را برعهده گرفت.

در آوریل ۲۰۰۱ گازپروم شبکه تلویزیونی ان.تی.وی، تنها شبکه مستقل روسیه که در تمام کشور برنامه‌های آن پخش می‌شد را خرید و در نحوه فعالیت آن تغییرات گسترده‌ای پدید آورد. شرکت رسانه‌ای گازپروم –گازپروم مدیا- همچنین در ژوئن ۲۰۰۵ روزنامه پرنفوذ ایزوستیا را از آن خود کرد.

در ۱۵ نوامبر ۲۰۰۵، الکسی میلر مدیرعامل گازپروم اعلام کرد شرکت سیبنفت شهر تجاری گازپروم که شامل برجی به ارتفاع ۳۰۰ متری خواهد بود، را احداث می‌کند.

در سال ۲۰۰۷ دومای روسیه به گازپروم و شرکت ترنسنفت اجازه داد تا نیروی‌های امنیتی – نظامی خود را که قدرتی بیشتر از شرکت‌های خصوصی امنیتی دارند؛ تشکیل دهند.

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در اخبار نفت و گاز

1 نظر

  1. مناقصات

    آذر ۴, ۱۳۹۶ at ۳:۴۵ ق.ظ

    ممنون اطلاعات مفیدی بود

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *