ولو (شير) چیست؟

0 خواندن ثانیه
0
406

ولو (شير) چیست؟

ولو یا شیر وسیله مکانیکی است برای بستن یا به عبارت دیگر تغییر دادن فشار جریان مایع عبوری از آن. عمل تنظیم یک شیر با حرکت عنصر دریچه‌ای شکل (اشکال کروی، سماوری، کشویی، دیسکی و…) می باشد که بر روی میله در خارج بدنه شیر قرار گرفته است.

این یک تعریف ابتدایی از یک شیر است و نشان می دهد که شیر در حقیقت یک وسیله بسیار ساده است. یک بدنه دارد که در برگیرنده فشار سیال است، یک دریچه برای بستن یا تنظیم عبور سیال از لوله و بالاخره یک دسته برای تغییر موقعیت دریچه شیر.

امروزه شیرهای صنعتی برای پروسه های متنوع ایفای نقش می کنند در پایین شرح خلاصه ای از آن چیزی که ما پنج وظیفه اصلی شیر می دانیم آورده شده است.

۱ عمل باز  بسته کردن: در واقع عبور کردن یا نکردن سیال را مشخص می کند. در این عملکرد شیر باید راه سیال را با بخش میانی ببندد. آنها را گاهی شیر مسدود کننده می نامند.

۲ کنترل سیال: در این سرویس شیر برای تغییر جریان سیال با تغییر سرعت جریان یا ایجاد یک فشار برای رسیدن به هدف مورد نیاز کار خود را انجام می دهد .

۳ انحراف جریان: جریان سیال با استفاده از شیرهای چند جهته تعیین مسیر می شوند .در این نوع سرویس بیشتر از شیر سه راهی استفاده می شود ،البته انواع چهارراهه و پنج راهه نیز قابل استفاده هستند و اما ممکن است تعداد راه ها به تناسب استفاده آن شیر بیشتر باشد .

۴ بستن دو مرحله ای: در سیستم های کنترلی ناپیوسته به یک کنترل دو مرحله ای احتیاج داریم .این وضعیت می تواند با استفاده از دو شیر موازی جریان بای پس صورت گیرد .هرگاه دو شیر باز باشند جریان عبور می کند .اگر یکی از آنها بسته شود جریان دیگری کاهش یافته و به آرامی به سطح اندازه گیری مورد نیاز می رسد هرگاه دو شیر بسته اند جریانی نخواهیم داشت .در برخی موارد سیستم های کنترلی وجود دارند که تنها با یک شیر کار می کنند .

۵ مخلوط کردن: هنگامی که دو شیر به شکل T به یکدیگر متصل شوند و روی هم با یک محرک کنترل شوند می تواند برای مخلوط دو سیال به کار رود . کاربرد مهم آن دست یابی به دمای خاصی برای سیال است .

  • ولو کروی (Globe valves)

    ولو کروی (Globe valves)  خصوصیات ولو کروی ؛ ۱ جهت جریان سیال برخلاف ولو کشویی تغییر می کند…
  • ولو پروانه‌ای (Butterfly Valve)

    ولو پروانه‌ای (Butterfly Valve) یکی از ولو هایی که کاربرد صنعتی آن در واحدهای نفت و پتروشی…
  • شیرهای ایمنی (Safety or Relief valve)

    شیرهای ایمنی (Safety or Relief valve) کمپرسورها، دیگ های بخار، توربین ها، ظروف و لوله ها و…
بارگذاری توسط فرهادی نیا
بارگذاری در انواع ولو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *