روش های استخراج نفت شیل

6 خواندن ثانیه
0
868

نفت شیل را می‌توان به دو صورت استخراج کرد :

۱) حفاری سطحی (Surface Mining)
۲) حفاری درجا (Insitu Mining)

حفاری سطحی

در این روش نفت شیل را به صورت سنتی از زمین استخراج کرده و پس از انتقال به ساختمان های ویژه فرایند، آن را تا دمای ۴۵۰_۵۰۰ درجه سانتیگراد حرارت می دهند. در این ساختمان ها نفت شیل را با هیدروژن غنی کرده، نفت حاصل را از مواد زايد جدا می کنند.
در فناوری جدید نفت شیل را کمتر حرارت می دهند،که بوسیله اضافه کردن کریستال قیر انجام می گیرد. از کربن غنی موجود در مواد زاید، در طرح های تولید الکتریسیته استفاده می‌شود.
هرچه هیدروژن سبکتر و غنی تر باشد،مقدار کروژن پالایشی بیشتری، پس از کامل شدن فرآیند کاتالیستی حاصل می گردد. پس از پالایش، شیل باقی مانده را به محل اولیه برده و در آنجا رها می کنند.
پیشرفت ها و آزمایش های بیشتری در این باره نیاز است تا این روش در مقیاس اقتصادی بکار گرفته شود.
در تصویر زیر یکی از سایت های استخراج نفت شیل در آمریکا را مشاهده می کنید .

سایت استخراج نفت شیل در آمریکا

حفاری درجا

در این روش از فرآیند درجا استفاده می شود که شامل حرارت دادن نفت شیل در درون زمین با استفاده از حرارت دهنده های الکتریکی است که در درون چاه های عمیق، قرار گرفته اند. حجمی از نفت شیل طی یک دوره ۲ تا ۳ ساله حرارت داده می‌شود تا درجه حرارت آن به ۷۰۰ _ ۶۵۰ درجه فارنهایت برسد در این دما، نفت از سنگ خود جدا می شود.
محصول آزاد شده، در چاه های گردآوری که در منطقه حرارت دهی واقع شده اند، جمع آوری می شود. به طور متوسط در هر ۴۰۰۰ متر مربع ۱۵ تا ۲۰ حرارت دهنده الکتریکی کار گذاشته می شود. بیشترین انرژی مورد نیاز صرف حرارت دهی می گردد. حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلو وات ساعت به ازای هر بشکه. غالباً از زغال سنگ برای تولید الکتریسیته استفاده می‌شود.
شرکت نفتی شل (Shell)، روش جدیدی برای این کار موسوم به Mahogany Research Project دارد، که طی آن فناوری سردسازی زمین و ایجاد سد زیرزمینی به نام دیوار یخی در اطراف محیط حفاری (درون زمین )استفاده می شود .دیوار یخی به وسیله پمپ کردن سیال منجمد شده درون تعدادی از چاه هایی که در اطراف محل استخراج حفر شده اند، ایجاد می گردد. این دیوار یخی از ورود آب های زیرزمینی به منطقه حفاری ممانعت کرده و هیدروکربن ها و سایر محصولات که بوسیله این فرآیند تولید شده‌اند باقی می ماند.
روش شل هنوز در مقیاس تجاری استفاده نشده، اما توسط وزارت انرژی آمریکا به عنوان یک تکنولوژی خوش آتیه مدنظر قرار گرفته است.
روش جایگزینی که Forsberg برای حرارت دهی پیشنهاد می کند استفاده از راکتور اتمی به جای حرارت دهنده های الکتریکی است که باعث کم تر شدن هزینه ها و تولید کمتر گازهای گلخانه‌ای می شود. در این صورت نیاز به تولید الکتریسیته از سوخت فسیلی از بین رفته، دی اکسید کربن کم تری تولید می گردد.
این باور وجود دارد که روش حفاری درجا در مقایسه با روش حفاری سطحی از نظر اقتصادی به صرفه تر و از نظر زیست محیطی ایمن تر است و شامل دو تکنیک اساسی است ؛ یکی کنترل آب های زیرزمینی حین تولید و دیگری جلوگیری از ایجاد مشکلات محیطی زیر سطحی.

منبع :نشریه فنی تخصصی اکتشاف و تولید شرکت ملی نفت ایران

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در اکتشاف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *