رابطه لغو آزمون استخدامی و پیچیده‌تر شدن ساماندهی کارکنان مدت موقت‌ صنعت نفت

0 خواندن ثانیه
0
131

یکی از سوالاتی که در طول چند ماه گذشته بارها از سوی کارکنان قرارداد مدت موقت مطرح شده آن است که آیا ساماندهی ۳۷ هزار کارمند قرارداد مدت موقت صنعت نفت این قدر سخت و پیچیده که با گذشته پنج سال از عمر دولت یازدهم و دوازدهم هنوز تعیین تکلیف نشده است؟

بررسی بیشتر وضعیت کارکنان قرارداد مدت موقت صنعت نفت نشان می‌دهد این دسته از همکاران را باید به سه گروه تقسیم کرد، گروه اول کارکنانی که از نظر شرایط سن، تحصیلات مرتبط، سابقه کار و مرتبط بودن رشته تحصیلی و رسته شغلی دارای تمامی ویژگی‌های گفته شده مطابق با شرایط آزمون استتخدامی وزارت نفت هستند و برآوردها نشان می‌دهد بین ۷ تا ۱۰ هزار نفر از مجموعه ۳۷ هزار مدت موقت صنعت نفت را این گروه تشکیل می‌دهند.

گروه دوم، مربوط به کارکنان قرارداد مدت موقتی بوده که همه این شرایط را دارند اما رشته تحصیلی با رسته شغلی که فعلا مشغول به خدمت با آن هستند هیچ ارتباطی ندارد، بررسی‌هایی که به عنوان مثال در بین کارکنان شرکت‌ پخش فرآورده‌های نفتی انجام شده نشان می‌دهد که تعدادی بسیار زیادی از کارکنان قرارداد مدت موقت با رشته تحصیلی زمین شناسی، مهندسی مخزن، حفاری و … در انبارهای نفت و یا شرکت‌های پخش استانی مشغول به کار هستند و همین اتفاق در سایر شرکت های گاز استانی و انتقال و … افتاده است.

نکته جالب آنجاست که این کارکنان دارای سابقه بیش از ۵ ساله بوده و در کارهایی که کوچکترین ارتباطی با رشته تحصیلی آنها هم ندارد به یک متخصص تمام عیار در صنعت نفت تبدیل شده اند اما در بحث ساماندهی و تبدیل به کارکنان مدت معین در گام اول باید بین رشته تحصیلی و رسته شغلی ارتباطی وجود داشته باشد تا عملا افراد بدون مشکل و محدودیت بتوانند بر روی سمت مشخصی خدمت کنند. درباره این گروه این سوال تا به امروز بی جواب مطرح بوده که برای ساماندهی آنها رشته ملاک بوده و یا تجربه چندین ساله کاری؟

گروه سوم که جمعیت تقریبا قابل توجه‌ای را تشکیل می‌دهند آن دسته از کارکنان قرارداد مدت موقتی هستند که هیچ گونه ارتباطی بین رشته تحصیلی آنها با رسته شغلی نه تنها وجود ندارد که حتی رشته تحصیلی آنها در کل صنعت نفت هم کارآیی و کاربرد ندارد، مهندسان کشاورزی، شیلات، ماما، تاریخ، جغرافیا، دامپزشکی، باستان شناسی و … که این نکته عجیب بوده اما باید باور کرد که همکارانی با این رشته تحصیلی در صنعت نفت مشغول به کار هستند.

این چندگانگی بین کارکنان قرارداد مدت موقت ساماندهی آنها را با مشکلات پیچ در پیچی روبرو کرده و با وجود نشست‌های مختلفی که به صورت هفتگی انجام می‌شود هنوز یک پیشنهاد جامع برای حل این مشکل بزرگ تعریف و عملیاتی نشده است.

از سوی دیگر توقف موقت برگزاری آزمون استخدامی وزارت نفت هم ساماندهی کارکنان قرارداد مدت موقت صنعت نفت را با مشکل مواجه کرده زیرا وزارت نفت به دنبال این بود که با برگزاری آزمون استخدامی و تعیین امتیازهایی برای کارکنان قرارداد مدت موقت، تعداد زیادی از آنها را استخدام کند و سپس از بر اساس کارکنان قرارداد مدت موقت صنعت نفت باقی مانده تصمیم گیری نهایی انجام شود که عملا لغو موقت آزمون فعلا نه تنها مشکلی را حل نکرده به حجم مشکلات موجود هم افزوده است.

منبع: انرژی نیوز

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در اخبار نفت و گاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *