آشنایی با کوره در واحدهای فرآیندی نفت و گاز (قسمت اول)

17 خواندن ثانیه
0
611

آشنایی با کوره در واحدهای فرآیندی نفت و گاز (قسمت اول)

تقریبا تمامی فرایندهای موجود در صنایع پالایش نیازمند افزایش دمای سیال فرایندی تا رسیدن به دمای مناسب برای جداسازی فیزیکی یا انجام واکنش شیمیایی میباشند. این کار در صنایع توسط کوره ها (Fired Heater) انجام می شود.

در furnace ها سیال فرایندی از طریق Tube ها به صورت چند پاس از بالا وارد آن شده و با عبور ار داخل کوره دمای آن با استفاده از برنرهای موجود در کوره که واکنش احتراق توسط آنها انجام می گیرد افزایش میابد.

شکل زیر نمای کلی یک نوع furnace همراه با اجزا:

کوره

کوره ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند که عبارتند از محفظه احتراق (Fire Box) یا ناحیه Radiation، ناحیه جابجایی یا Convection و دودکش (Stack).

سیال فرآیندی ابتدا وارد ناحیه Convection شده و پس از تبادل حرارت با گازهای داغ حاصل از احتراقی که به سمت بالا و دودکش حرکت می کنند وارد ناحیه Radiation می گردد.در ناحیه Convection حرارت باقی مانده در گازهای داغ حاصل از احتراق که در ناحیه Radiation جذب سیال نشده است، جذب سیال فرآیندی شده و راندمان کوره افزایش میابد.

سیال فرآیندی پس از عبور از ناحیه جابجایی،وارد محفظه احتراق میگردد.در ناحیه احتراق حدود ۷۰ درصد حرارت مورد نیاز سیال جذب ان می شود و سیال پس از رسیدن به ذمای لازم از کوره خارج می شود. در محفظه احتراق هر سه مکانیزم تشعشع، جابجایی و هدایت در انتقال حرارت به سیال دخالت دارند.انتقال حرارت به روش جابجایی نیز نقش قابل توجهی در انتقال حرارت به سیال داخل Tube دارد.

آرایش Tubeها در محفظه احتراق میتواند عمودی، افقی و یا مورب باشد. Tubeها معمولا از بالای کوره وارد و از پایین کوره خارج می شوند.

وظیفه دودکش (Stack) خارج کردن گازهای حاصل از احتراق (Flue Gas) از کوره و هدایت آن به اتمسفر و کمک به ایجاد مکش می باشد.در کوره های Natural Draft به دلیل این که کوران و مکش به صورت طبیعی و به دلیل اختلاف دانسیته گازهای داخل کوره و بیرون آن ایجاد می شود طول دودکش بلندتر می باشد.در محاسبه ارتفاع دودکش فشار جوی و دمای محیط نیز موثر می باشد.

بدنه کوره از دو قسمت بیرونی و داخلی تشکیل شده است. قسمت بیرونی آن فلزی بوده و قسمت داخلی آن از جنس عایق های نسوز معمولا آجر و سیمان نسوز می باشد که تحمل دمای بالا را دارد.کارکرد دیگر این عایق جذب حرارت ایجاد شده توسط شعله و انتقال مجدد آن به Tubeها از طریق تشعشع و جابجایی و افزایش میزان انتقال حرارت می باشد.به این دیواره Refractory گفته می شود. Refractory ظرفیت حرارتی بالایی داشته و حرارت را به میزان زیادی در خود جذب کرده و سپس بطور یکنواخت به Tubeها بازتاب میکند.

بارگذاری توسط Ali Rayatian
بارگذاری در بهره‌برداری و فرآیند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *