اندازه‌گیری عمق نهایی چاه و از بین بردن موانع به وجود آمده

17 خواندن ثانیه
0
165

تعریف 

? پس از تکمیل چاه و در حین بهره‌برداری عملیات مختلف روی چاه صورت می‌گیرد، که باعث می‌شود از عمق نهایی چاه کاسته شود.
? به عنوان مثال، مواد زائدی که بعد از مشبک کردن چاه به وجود می آیند در ته چاه باقی می مانند و یا هنگامی که چاه تولید شن می کند، مقداری از این شن ته چاه رسوب می کند و رفته رفته ضخامتش افزایش می‌یابد.
? امکان دارد حین عملیات ابزاری به داخل چاه سقوط کند که بایستی مشخص شود در چه عمقی قرار گرفته است.
? همچنین اتفاق می افتد که دیواره فلزی چاه در اثر عواملی مچاله شده است. (Collapse)
? در بیشتر موارد فوق این کم شدن عمق چاه باعث بروز اختلالاتی از نظر بهره برداری از آن خواهد شد و بدین جهت است که بایستی دقیقاً محل مانع ایجاد شده مشخص گشته و در رفع آن اقدام گردد.

میله Sinker bar

?از اين ابزار جهت اعمال وزن به منظور هدايت  wire line tool string  استفاده مي شود.  Sinker bar توسط سیم و تحت کنترل دقیق به داخل چاه فرستاده می‌شود.
?براي تعيين عمق از ابزاري بنام  gauge ring  كه به انتهاي sinker bar  يا weight  اتصال داده مي شود استفاده مي گردد.
? سیم تحت کشش Tension به داخل چاه رانده می‌شود و در حین عملیات هنگامی که میله فرورونده بر روی مانع ای می ایستد، سیم از حالت کشش خارج می شود و در این موقع است که با در نظر گرفتن سیمی که به داخل چاه رانده شده، عمق چاه مشخص می گردد.

راه های از بین بردن موانع موجود در چاه 

۱) از جنسیت مانع با نمونه برداری می توان آگاهی یافت، این خود در رفع مانع کمک خواهد کرد.
یکی از راه های دفع مانع کوبیدن بر رو روی آن و انداختن آن به ته چاه می باشد (در بعضی موارد مانع در قسمت های بالای چاه است) و این زمانی است که کمک گرفتن از دکل حفاری مورد نظر نیست.  جهت برطرف نمودن مانع بيشتر از ابزاري بنام حلقه مقياس gauge cutter  يا gauge ring با بكار گيري از slick line  استفاده مي گردد.
ازImpression Block جهت اثر گيري از موانع درون چاهي استفاده مي شود.
۲) اگر مانع موجود ابزار فلزی سقوط کرده در چاه باشد بایستی توسط ابزار یاب (Fishing Tools) آن را بیرون کشید.
بدین منظور تا حد امکان مشخصات مانع بایستی روشن باشد، چرا که هر وسیله ای توسط ابزاریاب بخصوصی بیرون آورده می شود. نوع اتصالات ابزاریاب و قسمت بالایی جسم مانده در چاه در عمل بیرون آوردن آن مهم است.
انواع مسدود کننده های موقتی که در چاه تعبیه می گردند و یا شیر ایمنی داخلی چاه بوسیله ابزاریاب (مانده یاب) مخصوصی به بیرون آورده می شوند.
در حقیقت قسمت تحتانی مانده یاب در قسمت فوقانی جسم مانده در چاه قفل می شود و در اکثر موارد توسط انجام عمل مکانیکی جسم را به بیرون می کشند.
۳) در صورتی که مانع از جنس شن و مواد آسفالتی باشد می توان آن را توسط دلوچه های بخصوصی (Bailer) از چاه خارج نمود. که در این حالت نیز این دلوچه توسط سیم به داخل چاه رانده می‌شود و در هر بار مقداری از مانع را که در خود جمع آوری کرده است به بیرون می آورد.
دلوچه با ضربه روی مانع کوبیده می شود و در داخل آن فرو می‌رود. دریچه یکطرفه ای که در ته دلوچه قرار دارد باز می شود و مقداری از شن به داخل دلوچه وارد می‌شود. پس از آن، دلوچه به طرف بالا کشیده می‌شود که بلافاصله دریچه بسته می گردد و در نتیجه شن در داخل آن مهار شده و به خارج از چاه آورده می‌شود.
بدیهی است که این عمل بایستی به دفعات انجام گیرد تا تمامی مانع دفع گردد.
بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در بهره‌برداری و فرآیند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *