مکانیزم آسیب سیالات مشبک کاری

18 خواندن ثانیه
0
278

مکانیزم آسیب سیالات مشبک کاری، مشابه سیالات تکمیل چاه است. سیالات مشبک کاری در کانال های مشبک با مخزن در تماس هستند، لذا باید ارزیابی شوند تا متناسب با سنگ و سیالات مخزن باشند.

کاهش تراوایی ناشی از سیال مشبک کاری می تواند به سه دسته زیر تقسیم بندی شود:

۱- آسیب ناشی از ذرات ریز جامد در سیالات مشبک کاری

۲- آسیب ناشی از صافاب سیالات مشبک کاری

۳- آسیب ناشی از سرعت صافاب

انتخاب و استفاده از سیالات مشبک کاری

معمولا چهار نوع سیال مشبک کاری مورد استفاده وجود دارد که عبارتند از :

۱- سیال مشبک کاری آب شور و بدون ذرات جامد

۲- سیالات مشبک کاری پلیمری

۳- سیال مشبک کاری پایه نفتی

۴- سیالات مشبک کاری پایه اسیدی

مشبک کاری در سیال حفاری پایه نفتی هم ممکن است موجب تغییر ترشوندگی نامطلوب شود و تراوایی نسبی نفت یا گاز را کاهش دهد. این اغلب به عنوان یک مشکل در نظر گرفته نمی شود، چون سیالات پایه نفتی اغلب به طور اشتباه به صورت غیر آسیب رسان در نظر گرفته می شوند. تغییر ترشوندگی می تواند با حلالی که حاوی عامل آب دوست کننده، و به طور اختیاری یک حلال دو گانه، مانند اتیلن گلایکول مونو بوتیل اتر (EGMBE )، بدست آید.

یک مکانیزم متداول آسیب، فشردگی یا فشردن سازند در داخل یک نوار نازک در اطراف مشبک ایجاد شده است که معمولا تا ۵ اینچ از اطراف مشبک را شامل می شود. این می تواند به شدت جریان ورودی سیال به داخل مشبک را کاهش دهد. تشخیص وجود این نوع آسیب، مشکل است. خوشبختانه، اسید کاری معمولا می تواند چنین آسیبی را با تزریق ۴ تا ۱۲ گالن به ازای هر مشبک از بین ببرد یا از کنار آن بگذرد، همچنین با surge pressure نیز می توان آن را از بین برد. اگر این آسیب از بین نرود، اثر متوسط تا شدیدی بر بهره دهی خواهد داشت. روش های از بین بردن این نوع آسیب انجام surge به نواحی کوچک، اسیدها، pulses و ایجاد شکاف می باشد.

ضریب پوسته (skin) برای این نوع آسیب ۱۰+ تا ۲۰+ می باشد. برای مقابله با ایجاد این نوع آسیب، نواحی کوچک را به صورت فروتعادلی مشبک کاری کنید. پیش از عملیات gravel packing، باید isolation packer breakdown و explosive sleeve breakdown انجام شوند.

بقایا و خرده های مشبک کاری، مساله بعدی است که ممکن است با آن مواجه شویم. همیشه بقایای ایجاد شده بوسیله فرآیند مشبک کاری وجود دارد. این می تواند به ویژه در تکمیل های همراه با شن (gravel pack) مهم باشد، اگر خرده ها از مشبک ها قبل از قرار دادن توده شن ( pack ) تمیز نشده باشند. روشی که آسیب ناشی از تکمیل چاه را به حداقل می رساند، انجام مشبک کاری با فشار فروتعادلی مناسب (enoughunderbalanced pressure) به منظور ایجاد جریان لازم برای تمیز کردن مشبک ها می باشد.

 

سیالات تکمیل ، همیشه با کانی های سازند سازگار نیستند. این موضوع در ماسه سنگ های حساس به آب بیشتر از کربناته ها نگران کننده است. تست های جریان مغزه می توانند به منظور ارزیابی حساسیت سازند با ترکیبات مختلف آب شور استفاده شوند. تست مغزه می تواند به منظور انتخاب سیال مناسب یا بهبود سیال با افزایه ها برای بررسی حساسیت آب، استفاده شود.

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در بهره‌برداری و فرآیند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *