تکمیل چاه (Well Completion)

8 خواندن ثانیه
0
358

تکمیل چاه (Well Completion)

از زمانی که برای اولین بار چاه های نفت حفاری شده و به مرحله تولید رسید، صنعت گران این فن بر اثر تجربه و گذر زمان، به تدریج دریافتند که پاره ای از مشکلات پس از تولیدی شدن چاه بوجود می آیند. لذا در راستای حل این مشکلات اقدام به کارهایی نمودند.

یکی از این راه کارها استفاده از رشته لوله های استخراج یا تولید بود. چرا که نفت یا گاز تولیدی به دلیل وجود عناصر همراه مانند هیدروژن و کلر موجود و غیره در اثر مجاورت با آب و دمای لازم درون چاه منجر به یک سری واکنش های شیمیایی می شدند که به مرور سبب خورده شدن ( زنگ زدگی) لوله های جداری سراسری یا لوله های آستری و تبعات بعدی آنها می شد. به همین دلیل اقدام به طراحی رشته تولید یا لوله های مغزی گردید و بعدها نیز به دلیل مشکلاتی که در طراحی و بعد از تولیدی شدن همین رشته لوله های مغزی بوجود آمد، اقدام به انجام یک سری آزمایش های لازم و در نهایت کامل کردن یک چاه قبل از رسیدن به مرحله تولید نفت یا گاز شد. این مراحل امروزه زیر عنوان ” آزمایش و تکمیل چاه” مطرح و بررسی می شود.

این لوله ها قبل از هرگونه طراحی، ابتدا از نظر ساختار Burst , Collapse و Tensile strength طراحی می شود و سپس از نظر انتخاب قطر داخلی، نوع پستانک ها و قطعات مهم رشته تکمیل نظیر Packer، Travel Joint، Slidding Side door (SSD) و غیره انتخاب می گردد. انتخاب قطر داخلی لوله تولید یا بهره برداری همواره براساس نوع مخزن و شناخت از فازهای سیال تولیدی آن( مثلا ترکیبی از دو فاز گاز و مایع به صورت محلول) بوده و بسته به نیاز و موقعیت، روشی پیش گرفته می شود که با کاهش سطح مقطع بتوان سرعت سیال تولیدی را بالا برده و فرصت تبدیل رژیم های جریان را از آن گرفته و با وضعیت بهتری کار تولید را پیش گرفت. در این خصوص معمولا اندازه لوله هایی را که به تعداد انبوه در رشته تکمیل بکارگیری می شود با توجه به رعایت ترتیب اندازه ها از پایین به بالا با قطر داخلی کمتری انتخاب می کنند تا بتوان به این مهم دسترسی یافت.

مرجع: بررسی و شناخت انواع رشته تکمیل  رایج در ساختار چاه های نفت و گاز ایران
داریوش امینی  شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب / خدمات فنی چاه ها

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در بهره‌برداری و فرآیند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *