اخبار جهان انرژی/تلاش ژاپن برای دور زدن تحریم های آمریکا با خرید نفت از ایران

0 خواندن ثانیه
0
252

تلاش ژاپن برای دور زدن تحریم ها علیه ایران، افزایش تقاضای نفت بهارات پترولیوم هند از ایران، باقی ماندن ایران به عنوان منبع اصلی تامین نفت ترکیه و اعلام رضایت پوتین از توافق کاهش تولید، از جمله رویدادهای اخیر جهان نفت در ۲۴ ساعت گذشته بود.

پایگاه خبری پلاتس به نقل از معاون بخش نفت و گاز در وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن گزارش داد که این کشور می کوشد از کاهش ناگهانی واردات نفت از ایران پرهیز کند و در مقابل تحریم‌های جدید آمریکا معافیت به دست بیاورد.
وی یادآور شد: ژاپن پیش از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز در برابر تحریم‌های آمریکا و اروپا، معافیت به دست آورده بود.
این مسئول ژاپنی تاکید کرد: به واردات روزانه حدود ۱۷۰ هزار بشکه نفت از ایران ادامه می‌دهیم و همچنان این سطح را حفظ خواهیم کرد.
هیروتا گفت: نیاز داریم که واردات نفت از ایران را ادامه دهیم و برای ادامه واردات، باید به کسب اطلاعات و ارتباط با دولت آمریکا ادامه دهیم.
وی افزود: ژاپن پنج درصد از نفت وارداتی خود را از ایران تامین می کند و نفت ایران به دلیل کیفیت سنگین خود، برای پالایشگران ژاپنی مطلوبیت دارد.

**افزایش تقاضای نفت بهارات پترولیوم هند از ایران 
رویترز به نقل از دو منبع صنعتی گزارش داد که شرکت دولتی بهارات پترولیوم هند درخواست کرده است تا یک میلیون بشکه نفت بیشتری در ماه ژوئن (خرداد – تیر) از شرکت ملی نفت ایران خریداری کند.
این اقدام شرکت بهارات پترولیوم، نشان می دهد که پالایشگاه های هندی در آستانه مهلت تعیین شده تا ماه نوامبر (آبان – آذر) از سوی دولت آمریکا برای اجرای تحریم های جدید علیه ایران، تلاش دارند نفت بیشتری از تهران خریداری کنند.
یکی از این منابع، نفت ایران دارای جذابیت دانست و افزود: هزینه حمل نفت ایران پایین تر از تک محموله ها و دیگر نفت‌هاست.
هند بزرگترین مشتری نفت ایران پس از چین بوده و یکی از معدود کشورهایی است که در دور پیشین تحریم های غرب علیه ایران خرید نفت از این کشور را ادامه داد.
تاکنون ساز و کار پرداخت پول نفت ایران از سوی هند از تحریم های جدید آمریکا آسیبی ندیده است.

**هشدار بارکیندو به کمبود سرمایه گذاری های نفتی
به گزارش رویترز، «محمد بارکیندو» دبیرکل اوپک اعلام کرد که صنعت نفت جهان باید بر میزان سرمایه‌گذاری بیافزاید تا رشد مصرف آینده را تضمین و از کمبود عرضه پیشگیری کند.
وی با اشاره به کامیابی اوپک در کاهش سطح ذخیره‌سازی نفت جهان گفت: مرحله مهم بعدی پیش روی ما این است که ثبات بازار، بازسازی تدریجی سرمایه‌گذاری و بازگشت امیدواری در صنعت نفت را حفظ کنیم.
شتاب سرمایه‌گذاری در سال جاری میلادی افزایش یافته است، اما میزان قابل توجه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلندمدت به اندازه کافی وجود ندارد.
به گفته وی، سرمایه‌گذاری لازم برای صنعت نفت در دوره منتهی به سال ۲۰۴۰ میلادی برای تامین نیاز تخمینی روزانه ۱۱۱ میلیون بشکه نفت در آن زمان، حدود ۱۰ تریلیون و ۵۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

**ایران اصلی ترین منبع عرضه نفت به ترکیه
به گزارش خبرگزاری آناتولی، آمار رسیده از نهاد نظارت بر بازار انرژی ترکیه نشان می دهد، با وجود کاهش واردات نفت ترکیه از ایران، این کشور در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ همچنان بزرگترین تامین کننده نفت ترکیه بوده است.
این کشور خرید نفت از ایران را نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد کاهش داده و به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسانده است.
مجموع واردات نفت خام ترکیه در سه ماهه نخست امسال با ۳۳٫۵ درصد کاهش به ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسیده اما با وجود این کاهش، ایران همچنان سهم خود از بازار ترکیه را حفظ کرده است.
سهم ایران از بازار نفت خام ترکیه از ۴۲٫۲ درصد در مدت مشابه سال قبل به ۵۰٫۳ درصد در سه ماهه نخست امسال رسیده است.

**پوتین تلاش های اوپک را موفق ارزیابی کرد
به گزارش رویترز، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه در دیدار با «شیخ محمد بن زاید»، ولیعهد امارات اعلام کرد که تلاش‌های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کمک به قیمت نفت مفید بوده است.
وی گفت: تلاش‌های مشترک ما، از جمله تلاش‌های دوستان ما در عربستان و در اوپک به طور کلی، نتایجی مطلوب برای تثبیت بازار نفت داشته است.
قرار است، تولیدکنندگان نفت عضو و غیرعضو اوپک ۲۳ ژوئن (دوم تیرماه) گردهم آیند و درباره آینده توافق جهانی کاهش تولید نفت تصمیم بگیرند.

**جایگزینی خودروهای برقی، تقاضای جهانی نفت را ۲٫۵ میلیون بشکه کاهش می دهد
به گزارش پایگاه خبری اویل پرایس، «پیرپائولو کازولا»، تحلیلگر ارشد انرژی در آژانس بین المللی انرژی معتقد است که خودروهای برقی تا سال ۲۰۳۰ میلادی جایگزین ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز تقاضای نفت خواهند شد.
این در حالیست که در سال گذشته میلادی خودروهای برقی۴۰۰ هزار بشکه در روز مصرف گازوئیل و سوخت دیزل را کاهش دادند.
اکنون بیش از یک میلیون خودروی برقی در سطح جهان به فروش رسید.
نروژ بزرگترین بازار فروش خودروهای برقی است و ۳۹ درصد خودروهای خرید و فروش شده در این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی برقی بوده اند.

منبع: ایرنا

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در اخبار نفت و گاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *