میدان نفتی غوار عربستان

3 خواندن ثانیه
1
506
میدان نفتی غوار عربستان

میدان غوار عربستان

نشریات انجمن زمین شناسان نفت آمریکا در طول سه دهه اخیر لیستی از ۵۰۰ تا ۹۰۰ عدد از بزرگترین و غول آساترین میادین نفتی را شناسایی کرده است، میادینی که ذخیره ۵۰۰ میلیون بشکه نفت یا بیش از ۳ تریلیون فوت مکعب از گاز طبیعی را دارند. بر اساس استانداردهای این انجمن یک میدان فوق غول آسا میدانی است که بیش از ۵ Bbo ذخیزه هیدروکربنی در خود دارد.

برخلاف تعداد کم این میادین بزرگ در سطح دنیا، مجموع هیدروکربن موجود در تمام این مخازن چیزی در حدود نصف کل میادین نفتی دنیا می باشد. پراکندگی این میادین بسیار نا متعادل بوده و بالغ بر ۲۰۰ عدد از این میادین بزرگ در حوزه خلیج فارس جای دارند.

میدان غوار عربستان بزرگترین میدان نفتی دنیا بوده و در سال ۱۹۴۸ در ۲۰۰ کیلومتری شرق شهر ریاح عربستان کشف شد. در سه دهه اخیر تولید نفت از این میدان غول آسا نزدیک به ۵ میلیون بشکه بر روز بوده و آمار نشان دهنده جایگاه ویژه تولید از این میدان در سطح جهان می باشد، بطوری که تولید این میدان ۶۲٫۵ درصد از کل تولیدات نفت خام عربستان و حدود ۶٫۲۵ درصد از تولیدات نفت خام دنیا را در سال گذشته به خود اختصاص می دهد.

ساختار این میدان بصورت ساختاری کشیده در راستای شمال – جنوب است، طول و عرض این میدان بصورت تقریبی به ترتیب برابر با ۲۰۰ و ۳۰ کیلومتر مربع می باشد که مساحتی برابر با ۵۳۰۰ کیلومتر مربع را شامل می شود.

این میدان بزرگ بر اساس ساختارهای موجود در آن به به شش قسمت اصلی توسط مهندسان تقسیم بندی شده است.

اطلاعات مخزنی این میدان به دلیل امنیت شرکت آرامکو عربستان بصورت رسمی در دسترس نیست، اما اطلاعات بدست آمده از برخی مقالات و نشریات بیانگر پارامترهای زیر است:

عمق مخزن: ۱۸۲۸٫۸ الی ۲۱۳۳٫۶ متر

سنگ مخزن کربناته با تخلخل حدودا برابر ۲۶ درصد

مقدار نفت درجای اولیه: ۷۱۰۰۰ میلیون بشکه

مقدار گاز درجای اولیه: ۱۱۰۰۰۰ میلیارد فوت مکعب

درجه API تقریبی نفت: ۳۳ – ۳۶

فشار اولیه مخزن بیشتر از ۳۲۰۰ psia @ 6100 ft subsea

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در میادین نفتی

1 نظر

  1. عباسقلی راکی

    مهر ۱۵, ۱۳۹۷ at ۱۲:۲۴ ب.ظ

    سلام این میدان از نوع ساختاررویشی و دارای جهت شمالی-جنوبی است و عمق مخزن آن از ۶۰۰۰ متر هم بیشتر است. در یکی از چاههای عمیق آن (بیش از ۶۸۰۰ متر) عملیات لایه شکافی بسار موفقی انجام شده در حالی که ما نتوانستیم سنگ نخزن سروک را در میدان آب تیمور با عمق حدود ۴۰۰۰ متر بشکنیم ولو با اعمال ۳۲۰۰۰ پام فشار.عمده تولید این نوع مخازن از تخلخل بافتی و یا سیستم های کارستی آهکی است ، نظیر میدان آزادگان در جنوب غرب ایران. بستگی ساختمانی این میدان بیشتر از ۵۰۰۰ متر است.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *