تزریق پلیمر (Polymer Injection)

3 خواندن ثانیه
0
323
تزریق پلیمر (Polymer Injection)

تزریق پلیمر

به طور کلی روش‌های تزریق پلیمر به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند.

۱٫تزریق مواد کاهنده کشش سطحی:

در این روش ماده‌ای را به مخزن تزریق می‌کنیم که نیروی چسبندگی بین نفت و سنگ مخزن را کاهش می‌دهد و حرکت سیالی درون مخزن را راحت‌تر می‌کند. اولین تحقیقات در این روش در سال ۱۹۲۷ بعمل آمد ولی تا سال ۱۹۵۲ تحقیقاتی در این زمینه انجام نشد. براساس تحقیقاتی که پس از این تاریخ انجام شد، این نظریه به دست آمد که نیروی مویینه و کشش سطحی، عامل نگهداری نفت باقیمانده در خلل و فرج مخزن است. به همین دلیل، برای کاهش کشش سطحی باید موادی به مخزن تزریق شود که این نیرو را کم یا به صفر برساند.

۲٫تزریق پلیمر به منظور افزایش جرم حجمی آب:

در این روش، اغلب از پلیمرهای سنتزی در رده‌بندی پلی‌اکریلیدآمید و پلیمر بیولوژیکی زانتاگام استفاده می‌شود. اگرچه پلیمرهای بیولوژیکی در مقابل تغییرات دما حساس‌ترند، اما به‌دلیل ارزانی، زانتاگام جایگاه مناسبی در این روش دارد.

این روش در اواسط دهه ۵۰ میلادی توسعه یافت، در سال ۱۹۶۰ از پلیمرهای جدیدی با وزن مولکولی بالا بین ۳ تا ۹ میلیون دالتون استفاده شد که موفقیت‌آمیز بوده است.

روش‌های تزریق مواد شیمیایی، به علت گران‌بودن مواد تزریقی، معمولاً برای مخازن کوچک ۵۰mmbbl<OOIP مناسب هستند. در هنگام استفاده از پلیمرها باید توجه داشت که این مواد باعث بسته‌شدن کامل تراوایی سنگ مخزن نشوند. به علت گرانی پلیمرها، تزریق این مواد به صورت چرخه‌ای از آب خالص و آب دارای پلیمر و به صورت slug صورت می‌گیرد که برای تأمین فشار و حرکت این  slug، از تزریق آب کمک می‌گیرند. به علت حساس بودن پلیمرها از لحاظ پایداری شیمیایی، کاربرد پلیمر در شرایط دمای کمتر از ۱۰۰درجه سانتیگراد است.

کیفیت آب موجود در سازند در تزریق اثر مهمی دارد؛ زیرا یون‌های نمکی موجود در آب سازند قابلیت‌های مواد شیمیایی را تغییر می‌دهند. عامل مهم دیگر جنس مخزن است زیرا سنگ‌های کربناته، از کلسیم و منزیم، تشکیل شده‌اند و پلیمر بر این سنگ‌ها تقریباً بی‌تأثیر است. در سنگ‌های کربناته‌ای که شکافدارند، این روش استفاده نمی‌گردد، چون پلیمر در شکافها از دست می‌رود.

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در بهره‌برداری و فرآیند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *