تکنولوژی مخازن هوشمند – بخش دوم(سطوح مختلف هوشمندی در تکنولوژی) – قسمت دوم

0 خواندن ثانیه
0
196

سطوح مختلف هوشمندی در تکنولوژی

در هرکدام از دسته‌بندی‌ها می‌توان سه سطح را برای تکنولوژی در نظر گرفت:

سطح۱: عملکرد واحد (دستی با سیستم گسسته)

سطح۲: عملکرد چندگانه

سطح۳: یکپارچه

در جداول ۱ تا ۷ این سطوح در هر طبقه تکنولوژی به اختصار بیان شده‌اند.

فلسفه میدان هوشمند تنها منحصر به مقوله اتوماسیون نمی‌شود بلکه در واقع فراهم کردن سه عنصر کلیدی است که برای عملکرد موثر هر سیستم هوشمند نیاز است:

داده‌های قابل اعتماد، مجموعه ابزارهایی که بتوانند این داده‌ها را به اطلاعات مفید تبدیل کنند و نیروی انسانی با مهارت‌های لازم و مشاوران عملیاتی، که با استفاده از این اطلاعات تصمیم درستی بگیرند. لازم به ذکر است، آنچه که باعث هوشمند شدن یک چاه یا یک میدان می‌شود به خودی خود تکنولوژي جدیدی نیست بلکه تمرکز بر استفاده از روش‌های ابتکاری و یکپارچگی تکنولوژي‌های موجود برای بهینه کردن بهره‌برداری و مدیریت یک مخزن یا یک میدان است. به طور مثال، در روش‌های معمول بهره‌برداری کردن، عمده فعالیت‌ها با انجام آزمایش‌‌های مختلف، مانند آزمایش فشار استاتیک برای ادامه تولید برنامه‌ریزی می‌شوند؛ یعنی همه تصمیم‌گیری‌ها بر اساس داده‌هایی است که از مخزن گرفته می‌شوند اما این تصمیمات به خاطر اینکه فرایند اخذ داده بسیار کند است ممکن است بسیار دیر اتخاذ شوند و روش بهبودی که اکنون برای مخزن ارائه می‌شود شاید دیگر کارایی نداشته باشد. اساس کار چاه‌های هوشمند نیز شبیه روش‌های موسوم  است فقط نحوه انجام آن تغییر می‌کند و با داده‌گیری به‌هنگام از مخزن و تلفیق  تکنولوژي‌های مختلف می‌توان تصمیم به موقع و موثر‌تری گرفت. امروزه میدان هوشمند به به کار گیری ارتباطات بی‌سیم درون‌چاهی، نرم‌افزارهای پیشرفته مدلسازی، حسگرها و کنترل‌کننده‌‌های از راه دور و دورسنجی، حجم عظیم داده‌‌های جمع‌آوری شده را انتقال می‌دهد. در شکل زیر نمایی از یک چاه هوشمند در یک میدان هوشمند نشان داده شده است.

شکل زیر نمایی نیز از میدان هوشمند را نمایش می‌دهد. با جرای کامل این حلقه، ارزش افزوده بیشنه ایجاد می‌شود. چرخه اندازه‌گیری، مدلسازی، تصمیم‌گیری و کنترل مرتب تکرار شده تا بتوان مقدار بیشینه هیدروکربن را از مخازن، با موثرترین راه‌های اقتصادی، استخراج کرد.

 

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در مخازن هیدروکربوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *