آیا رالی قیمت نفت به پایان رسیده است؟ (ترجمه مقاله تخصصی)

13 خواندن ثانیه
0
1,879

مقاله زیر برگزيده ای از مقاله ي تفصيلي يكي از صاحب نظران نفتي آقای Matt Smith تحت عنوان “?Is the Oil Rally Over” است که تخصص ایشان  ارائه نظرات كارشناسي به مخاطبين در ارتباط با ارزش سهام انرژي و انتخاب آنهاست.

نفت WTI كه محك مناسبي براي تعيين قيمت نفت آمريكاي شمالي است در اين روزها از مرز ٦٥ دلار در هر بشكه فراتر رفته است. اين در حالي است كه نشانه هاي دريافتي از بازارهاي انرژي به نحو تعارض آميزي خلاف آنرا نشان ميدهد. همين باعث شده كه بسياري از صاحب نظران نفتي را در تشخيص اينكه سمت وسوي قیمت نفت بالاخره به چه جهتي است دچار سردرگمي كند. اما يك عامل كه نشانه ي اينست كه نفت با قيمت پايين تر ممكنست در راه باشد موجب افت ارزش برخي سهام انرژي گرديده است. در حاليكه قیمت نفت WTI از ابتداي سال ميلادي حدود ٦ درصد جهش داشته است ما با افت بالاتر از ١٠ درصد در در ارزش برخي از سهام نفت مواجه بوده ايم. بدين ترتيب ممكنست چشم انداز قيمت نفت خام آنچنان كه برخي از صاحبنظران نفتي به سرمايه گذاران مثبت جلوه ميدهند به نظر نيايد!.

آنچه موجب افزايش اخير قيمتهاي نفت شده بيانيه صادره از طرف وزير انرژي سعودي هابوده كه حاكي از حفظ احتمالي سقف توليد نفت تا سال ٢٠١٩ است و همچنين اينكه سعوديها در صددند كه با عمده ترين كشور توليد كننده نفت در دنيا يعني روسيه به توافقي دراز مدت برسند. همين باعث شده تا قيمت نفت WTI را به بالاتر از ٦٥ دلار كه حتي از قيمت آن در أواخر ژانويه ٢٠١٨ نيز بالاترست كشانده شود. معهذا WTI در چند روزه اخير مجبور به عقب نشيني هم شده كه علت اصلي آن در سطح موجودي نفت غيرمترقبه اي است كه بر اساس اطلاعات موسسه نفت آمريكا يي (API) به ميزان ٥/٣ ميليون بشكه در بازار سهام اعلام گرديده است.

به هرحال از خوشبيني چشم اندازي كه در حول و حوش قيمت نفت خام بوده به طور پيوسته كاسته ميشود زيرا برخي صاحبنظران نفتي بنياد گرا، به ميزان توليد نفت جهاني و به ويژه به سطح توليد نفت آمريكا كه در برابر رشد بيشتر تقاضا جوابگو نخواهند بود اشاره ميكنند. تعداد دكل هاي حفاري نفت فعال در ايالات متحده آمريكا در هفته گذشته ٩٩٥ دستگاه بوده كه در بالاترين رقم خود از أوريل ٢٠١٥ تأكنون بوده است.

اين در حالي است كه توليد نفت آمريكا به طور پيوسته اما با ضرباهنگ مقطعي خود در حال افزايش بوده و هم اكنون به رقمي بالغ بر ١٠/٥ ميليون بشكه در روز رسيده است – اين سطح توليد، بالاترين سطح اعلام شده از زماني است كه اصولا اداره اطلاعات انرژي آمريكا (EIA) بنيان گذاشته شده و شروع به كار كرده تا اطلاعات توليد نفت را ارائه نمايد. سرمايه گذاري در بخش صنعت نفت آمريكا روند افزايشي خود را حفظ كرده است كما اينكه غول هاي انرژي نظير شركت إكسون موبيل و شركت شورون پايه عمليات بالادستي خود را برنفت شيل استوار كرده اند تا نفت شيل از نسبتها ي غالبتري در پورتفوليوي آنها برخوردار شود.

در حقيقت، EIA انتظاردارد كه تا پايان سال ٢٠١٩ توليد نفت آمريكا روزانه به ١١ ميليون بشكه برسد تا بتواند از عربستان سعودي و روسيه جلو زده و در جايگاه اولين و بالاترين توليد كننده عمده نفت دنيا قرار گيرد. تا آنزمان كشورهايي چون برزيل، كلمبيا، و آرژانتين كه همگي كشورهاي غيرعضو اوپك هستند با سرمايه گذاريهاي كه در صنعت نفت خود كرده اند به كشورهاي عمده توليد كننده نفت پيوسته و با توليد نفت خود بر سطح توليد نفت جهاني خواهند افزود. روشن است كه در آنصورت سطح توليد نفت جهان بر ميزان رشد تقاضا خواهد چربيد و اين عليرغم آنچه خواهد بود كه ناشي از مشكلاتي است كه دامنگير توليد نفت ونزوئلا شده و يا صرفنظر از آنچه است كه احتمالا بر صادرات نفت ايران ناشي از خروج آمريكا از برجام خواهد گذشت.

در حاليكه ممكنست چشم انداز توليد نفت آنچنان كه برخي صاحب نظران نفتي خوشبينانه مي پندارند به نظر نيايد اما ميشود چنين باور داشت كه قیمت نفت به اين زودي ها پايين نخواهد آمد. به نظر ميرسد كه قيمت آن در يك محدوده خاص بماند. اين محدوده براي قیمت نفت WTI در محدوده اي بين ٥٥ تا ٦٥ دلار در هربشكه در آينده اي قابل پيش بيني بالا يا پايين شده اما ثابت خواهد ماند.

 

مترجم: آقای ناصرالدین افتخار – مشاور نفت و انرژي شركت Core Petro Products Ltd – كلگري – كانادا

برای مشاهده ی منبع مقاله اینجا کلیک کنید.

بارگذاری توسط محمد محمدی
بارگذاری در اخبار نفت و گاز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *