اخبار کوتاه جهان انرژی/خروج آمریکا از برجام تاثیری بر جایگاه جهانی نفت ایران نخواهد داشت

0 خواندن ثانیه
0
1,222

جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته شاهد تحولات گوناگونی ازجمله گزارش بلومبرگ از بی تاثیر بودن خروج آمریکا از برجام بر جایگاه جهانی نفت ایران، توتال در پی معافیت از تحریم های احتمالی آمریکا علیه ایران، امکان خروج روسیه از توافق اوپک پس از توازن بازار نفت و بی رغبتی سرمایه گذاران آمریکایی به خرید سهام آرامکوی عربستان بوده است.

پایگاه خبری آمریکایی بلومبرگ نوشت: «دونالد ترامپ» همواره به دنبال راهی برای آسیب رساندن به صادرات نفت ایران و خروج از برجام است، اما کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، فرانسه و آلمان تمایلی به وضع مجدد تحریم های گسترده اقتصادی ندارند.
هچنین بعید است که روسیه با چنین تحریم هایی همراهی کند، زیرا سطح همکاری این کشور با آمریکا به پایین ترین میزان از زمان پایان جنگ سرد رسیده است.
از طرفی، از آنجا که آمریکا جنگ تجاری را با چین آغاز کرده، ممکن است روابط دو کشور با پیچیدگی بیشتری همراه شود بنابراین انتظار همراهی چین در تشدید فشارها بر ایران نیز دور از ذهن به نظر می رسد.
در این شرایط، تجار ممکن است، به این نتیجه برسند که حتی خروج ترامپ از برجام منجر به حذف میزان قابل توجهی از نفت ایران از بازار نخواهد شد.

**دلیل تاخیر در آغاز سواپ نفت ایران و عراق، مسائل مربوط به حمل و نقل است
به گزارش رویترز، «علا الیسیری»، رئیس شرکت بازاریابی نفت عراق موسوم به «سومو» اعلام کرد: تاخیر در ارسال نفت کرکوک به ایران مربوط به امور قراردادها در انتخاب شرکت های حمل نفت کامیون های نفتکش عراقی است و دلیل آن نگرانی های امنیتی نیست.
وزارت نفت عراق به زودی ۴ شرکت حمل و نقل داخلی را برای آغاز ارسال روزانه ۴۰ هزار بشکه نفت به ایران انتخاب می کند.
این مقام عراقی با تاکید بر اینکه قصد داریم، سهم بیشتری از بازارهای آسیایی را به دست بیاوریم، افزود: برای دستیابی به این راهبرد، قراردادهای سرمایه گذاری با شرکت های انرژی آسیایی امضا خواهیم کرد.
وی افزود، اکنون ۶۰ درصد از صادرات نفت عراق به آسیا می رود.
عراق عضو سازمان اوپک است.

**توتال در پی معافیت از تحریم های احتمالی آمریکا علیه ایران
به گزارش رویترز، «پاتریک پویان»، مدیرعامل شرکت توتال گفت: در صورتی که دولت آمریکا تصمیم به وضع مجدد تحریم ها علیه ایران بگیرد، این شرکت نفت و گاز فرانسوی برای ادامه توسعه میدان گازی پارس جنوبی، در پی معافیت از تحریم های آمریکا خواهد بود.
پویان افزود: توتال باید اجازه داشته باشد که طرح های خود را پیش ببرد، زیرا قرارداد ما با ایران در زمانی منعقد شده که تحریم ها برقرار نبوده است.
ژوئیه گذشته، توتال با امضای قرارداد انرژی با ایران، به نخستین شرکت انرژی غربی تبدیل شد که بعد از کاهش تحریم ها در سال ۲۰۱۵ با ایران وارد همکاری می شود.
براساس این قرارداد، شرکت توتال توافق کرده است که فاز ۱۱ میدان گازی فراساحلی پارس جنوبی را با سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری توسعه دهد.

**روسیه پس از توازن بازار نفت از توافق اوپک خارج می شود
خبرگزای ایتارتاس به نقل از «الکساندر نواک»، وزیر انرژی روسیه گزارش داد که مسکو پس از به توازن رسیدن بازار جهانی نفت، امکان خروج از توافق کاهش تولید سازمان اوپک را بررسی می کند.
به گفته نواک، توازن بازار ممکن است از سه ماه سوم یا چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شود و به محض رسیدن به این هدف نهایی، خروج تدریجی یا کناره گیری فوری از توافق را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

**احتمال بازگشت کوتاه مدت نفت ۵۰ دلاری
به گزارش شبکه خبری سی. ان. بی. سی، «لوئیز یامادا»، تحلیلگر فنی بازار سهام در آمریکا معتقد است؛ با وجود جهش اخیر قیمت نفت در سال جاری میلادی، احتمال افت دوباره قیمت این کالا وجود دارد.
به گفته این کارشناس، احتمال افت کوتاه مدت قیمت نفت، پیش از بازگشت روند افزایشی قیمت این کالا وجود دارد.
یامادا، پیشتر نیز افت کوتاه مدت قیمت نفت در سال گذشته میلادی را پیش‌بینی کرده بود.

**بی رغبتی سرمایه گذاران آمریکایی به خرید سهام آرامکو علت اصلی تاخیر برنامه است
بلومبرگ نوشت: تمایل عربستان برای به تاخیر انداختن عرضه عمومی سهام شرکت دولتی آرامکو تا سال ۲۰۱۹ چند دلیل دارد که مهمترین آن، بی میلی برخی سرمایه گذاران آمریکایی برای خرید سهام این شرکت نفتی است.
به گفته منابعی که نخواستند نامشان فاش شود، در چند نشست غیررسمی در شهرهای نیویورک، هیوستون و واشنگتن، سرمایه گذاران آمریکایی طرح هایی را که مدیران آرامکو و مقامات دولت عربستان برای عرضه سهام این شرکت دولتی ارائه کرده بودند، از چند جنبه رد کردند.
از جمله اعتراض های سرمایه گذاران، ارزشگذاری ۲ تریلیون دلاری عربستان روی این شرکت نفتی، میزان سود سهامی که آرامکو می خواهد پرداخت کند و تاثیر انقلاب نفت شیل بر قیمت نفت در چند سال آینده، بود.
پیشتر زمان عرضه اولیه سهام آرامکو سال ۲۰۱۸ اعلام شده بود.

منبع: ایرنا

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در اخبار نفت و گاز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *