اخبار کوتاه جهان انرژی/موفقیت اوپک در برطرف کردن مازاد عرضه جهانی نفت

0 خواندن ثانیه
0
1,237

بازار نفت این هفته با تحولاتی مانند موفقیت ۸۵ درصدی اوپک در برطرف کردن مازاد عرضه جهانی نفت، اختلال در سیر صعودی قیمت نفت با رشد صادرات نفت آمریکا، روسیه در اندیشه معاملات غیردلاری با ایران، سرمایه گذاری شرکت نفتی روس در منطقه نفت خیز زاگرس و بررسی ایجاد سازمان مشترک روسیه و اوپک از سوی مسکو همراه بود.

«سهیل المزروعی» وزیر انرژی امارات اعلام کرد که توافق تولیدکنندگان نفت عضو و غیرعضو اوپک سبب شده است ۸۵ درصد از مشکل عرضه مازاد نفت حل شود و اوپک و متحدانش برای یافتن راه‌های ادامه همکاری پس از پایان این توافق، تلاش می‌کنند.
به گفته وی، اقتصاد جهانی از توافق جهانی کاهش عرضه سود می‌برد.
المزروعی که ریاست دوره‌ای اوپک را نیز برعهده دارد، همچنین گفت: روسیه شریکی خوبی در توافق جهانی کاهش تولید نفت بوده است و بیشتر شرکت‌کنندگان در این توافق از همکاری بلندمدت میان تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک حمایت می‌کنند.

**اختلال در سیر صعودی قیمت نفت با رشد صادرات نفت آمریکا 
به گزارش شبکه خبری سی. ان. بی. سی، آمریکا صادرات نفت خام را با شتابی بی‌سابقه ادامه می دهد و هیچ نشانه‌ای از کند شدن آن دیده نمی‌شود.
به گفته «تام کلوزا»، کارشناس بخش انرژی، این مسئله امکان دارد که بازار جهانی نفت را که در حال بازسازی است، نامتعادل کند.
وی افزود: تولید نفت آمریکا می‌تواند مشخص کننده قیمت نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی و سال ۲۰۱۹ میلادی باشد.
کلوزار معتقد است که رقم صادرات نفت آمریکا ممکن است در سال جاری میلادی به حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
آمریکا در عمل بیش از امارات، کویت، نیجریه و کشورهایی از این دست، نفت صادر خواهد کرد.

**روسیه در اندیشه معاملات غیردلاری با ایران است
به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که در حال بررسی گزینه‌ای برای معاملات و پرداخت پول نفت با استفاده از ارزهای ملی، به ویژه در معامله با ایران و ترکیه است.
وی گفت: طرف‌ها به این مسئله تمایل دارند، اما مسئله تبدیل ارزها و استفاده از آنها در آینده نیز مطرح است.
وزیر انرژی روسیه افزود: برای استفاده از پول‌های ملی در تسویه‌حساب‌ها اتفاق نظر وجود دارد و این مسئله ترکیه و ایران را نیز شامل می‌شود.

**ابرشرکت نفتی روسیه سرمایه گذاری در منطقه نفت خیز زاگرس را بررسی می کند
به گزارش رویترز، انتشار یک سند رسمی در روسیه نشان داد شرکت روسنفت به پروژه‌های نفت و گاز در منطقه زاگرس در ایران علاقه‌مند است.
طبق سند یاد شده که در یکی از پایگاه‌های اینترنتی دولت روسیه منتشر شده، از اواسط فوریه سال جاری میلادی، روسنفت در اندیشه بررسی فرصت‌های اکتشاف و تولید نفت در منطقه زاگرس بوده است.
جزئیات بیشتری درباره این مسئله موجود نیست.

**روسیه: همکاری مسکو و اوپک می تواند بدون محدودیت زمانی باشد
به گزارش رویترز، «الکساندر نواک» اعلام کرد: پس از پایان توافق جهانی کاهش تولید نفت در سال جاری میلادی، همکاری روسیه با اوپک می‌تواند به طور نامحدود ادامه یابد.
وی با تاکید بر پیشنهاد خود درباره ایجاد سازمانی مشترک با اوپک برای آسان‌سازی تلاش‌های مشترک درباره بازار جهانی نفت، گفت: این می‌تواند به طور ذاتی، یک سازمان بین‌المللی باشد که اعضا هر ۶ ماه نشستی داشته باشند و درباره وضع بازار نفت بحث کنند.
البته دیگر تولیدکنندگان عمده نفت نیز می‌توانند به سازمان یاد شده ملحق شوند.

**روسیه تولید نفت خود را امسال افزایش نمی دهد
به گزارش رویترز، «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه، اعلام کرد: تولید نفت این کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۷ تغییر نخواهد داشت و در حدود ۵۴۷ میلیون تن (معادل ۱۰ میلیون و ۹۸۰ هزار بشکه در روز) ثابت می‌ماند.
وی افزود: صادرات نفت روسیه نیز امسال در سطح ۲۵۷ میلیون تن ثابت می‌ماند.
وزیر انرژی روسیه پیش‌بینی کرد که سرمایه‌گذاری در صنعت نفت این کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی به یک تریلیون و ۳۰۰ هزار دلار برسد.

**مسکو ایجاد سازمان مشترک روسیه و اوپک را بررسی می کند
به گزارش رویترز، «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: پس از پایان توافق جهانی کاهش تولید نفت در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی، ممکن است سازمانی مشترک برای همکاری میان کشورهای تولیدکننده نفت عضو و غیر عضو اوپک ایجاد شود.
نواک اعلام کرد که به همراه «خالد الفالح» همتای عربستانی‌اش، درباره همکاریهای بلندمدت مذاکره داشته‌اند و به نظر می‌رسد سازوکار همکاری کنونی، کارایی خود را اثبات کرده است.
وزیر انرژی روسیه گفت: اکنون به قالبی برای همکاری می‌اندیشیم که می‌تواند بلندمدت باشد و امکان نظارت بر بازار، تبادل اطلاعات و اقدام مشترک را فراهم کند. البته محدودیت تولید نفت، یک راه‌حل همیشگی نیست و همکاری گسترده‌تر با اوپک ضرورت دارد.
وی تاکید کرد که عضویت روسیه در اوپک در برنامه مذاکرات نیست.

منبع: ایرنا

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در اخبار نفت و گاز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *