برداشت نفت از میدان مشترک یاران‎جنوبی امسال آغاز می‎شود

0 خواندن ثانیه
0
1,068

برداشت نفت از میدان مشترک یاران‎جنوبی امسال آغاز می‎شود

در ادامه روند افزایش تولید نفت در میدان‎های غرب کارون، امسال میدان مشترک یاران جنوبی به تولید می‎رسد و برداشت روزانه ١٠ هزار بشکه نفت از این میدان محقق می‎شود.

همایون کاظمینی، مجری طرح توسعه میدان یاران جنوبی در شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در گفت‎وگو با خبرنگار شانا اعلام کرد: هم‎اکنون عملیات حفاری ١٨ حلقه چاه پایان یافته و از این میان، عملیات نصب رشته تکمیلی ١٥ حلقه چاه هم نهایی شده است.

میدان یاران به ٢ بخش یاران شمالی و جنوبی تقسیم شده است و با حدود ٢ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا با میدان مجنون عراق مشترک است. توسعه این میدان بر اساس مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران در تیرماه سال ٩٢ به شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) سپرده شد.

طبق مصوبه اولیه، هدف از توسعه یاران جنوبی تولید ٥٠ تا ٦٠ هزار بشکه نفت در روز و ٦٠ میلیون فوت مکعب گاز با حفاری ٣٠ حلقه چاه بود؛ اين در حالی است که روزآمد کردن اطلاعات این میدان در سال ٩٤ نشان داد لایه فهلیان یاران جنوبی ظرفیت مناسبی برای تولید ندارد.

کاظمینی در این‎باره توضیح داد: براین اساس، میزان تولید نفت هدف‎گذاری شده در میدان یاران جنوبی به ٢٥ هزار بشکه در روز کاهش یافت و با اطلاعات جدید به دست آمده، برنامه‎ریزی‌های توسعه میدان نیز تغییر کرد. پیش از این همه برنامه‌ها بر اساس تولید روزانه ٥٠ تا ٦٠ هزار بشکه تدوین شده بود و بسته‎های کاری و حفاری‎ها هم براین اساس بود.

وی درباره دلایل تاخیر در این طرح توسعه‎ای گفت: از آنجا که یاران جنوبی با منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران توسعه می یابد، در ابتدا با مشکل تامین مالی مواجه بودیم اما این مشکل رفع شد. نداشتن اطلاعات دقیق از مخزن و تغییر در برنامه‎ریزی نیز از دیگر دلایل تاخیر در فرایند توسعه این میدان بوده است.

کاظمینی خاطرنشان کرد: برداشت زودهنگام نفت از میدان یاران جنوبی امسال آغاز می شود.

امسال فاز نخست طرح‎های توسعه‎ای میدان‎های «یادآوران» و «آزادگان شمالی» و طرح توسعه میدان «یاران شمالی» به بهره‎برداری رسید و آغاز برداشت از میدان «یاران جنوبی»، گام دیگری در مسیر افزایش تولید در غرب کارون است.

 

برگرفته از وبسایت شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا)

بارگذاری توسط محمد محمدی
بارگذاری در اخبار نفت و گاز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *