شکاف قیمت WTI و نفت سبک ایران ۵ دلار شد

4 خواندن ثانیه
0
1,173

«رایان زینک»، وزیر کشور آمریکا اعلام کرده است: طرح انرژی «دونالد ترامپ» برای کاهش سودهای نفتی تهران و با هدف مهار برنامه موشکی ایران اجرا می‌شود.

بر این اساس درحالی تلاش‌های آمریکا تاکنون برای لغو یک جانبه برجام به نتیجه‌ای نرسیده، این کشور به بهانه فعالیت‌های موشکی ایران به دنبال نا امن کردن بازارهای نفت ایران به ویژه در شرق و شمال شرق آسیا بوده تا از این فرصت برای فروش بیشتر نفت خود استفاده کند.

تاکنون بسیاری از کشورهایی که به نوعی جز بازارهای سنتی نفت ایران بوده همچون هند، ژاپن، کره جنوبی، چین و تایوان به جمع مشتریان نفت آمریکا پیوستند و این کشور برای باز کردن جا برای بشکه‌های نفت خود به نظر می‌رسد اقدام به دستکاری قیمت نفت می‌کند و به‌عنوان نمونه هم اکنون با شکاف قیمتی بین نفت WTI با سایر نفت خام‌های معتبر جهان همچون برنت دریای شمال و حتی نفت سبک ایران به بیش از پنج دلار رسیده است.

در آخرین معملات بازار نفت منتهی به هفته پایانی نوامبر قیمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران با ۶۶ سنت افزایش به ۶۲ دلار و ۷۴ سنت و قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران هم با ۳۳ سنت افزایش به ۵۹ دلار و ۷۷ سنت افزایش یافته است.

در این مدت قیمت هر بشکه نفت WTI آمریکا با پنج سنت افزایش به ۵۷ دلار و ۸۳ سنت رسیده و این درحالی است که قیمت نفت برنت دریای شمال در این مدت در محدوده ۶۳ دلار و ۵۹ سنت معامله شده که عملا فاصله قیمتی ۶ دلاری با WTI دارد و شکاف قیمتی نفت سبک ایران و WTI هم به حدود پنج دلار می‌رسد.

پائین ماندن شاخص قیمت نفت WTI در بازار نیویورک در مقایسه با قیمت نفت برنت دریای شمال که در بازار لندن داد و ستد می‌شود و حفظ این شکاف با قیمت نفت ایران و سایر کشورهای عضو اوپک باعث شده که فرصتی برای باز شدن هر چه بیشتر جا برای بشکه‌های نفت آمریکایی در بازار فراهم شود.

از سوی دیگر اویل پرایس، آذر ماه امسال با انتشار گزارشی، اعلام کرده است: فروش نفت آمریکا به آسیا در هفته نخست آذر ماه امسال به بالاترین میزان خود در ۲ ماه گذشته و دومین رقم بالای تاریخی خود یعنی ۸۷۷ هزار بشکه در روز رسیده است.

در شرایط فعلی بزرگترین مشتریان نفت آمریکا شامل کره جنوبی، چین، هند، اندونزی و ژاپن بوده میانگین روزانه صادرات نفت آمریکا به آسیا در سه هفته نخست نوامبر (آبان-آذر) ۴۷۰ هزار و ۳۳۰ بشکه در روز بوده است که برای اوپک و توافق کاهش تولید نفت نگران کننده است.

منبع: انرژی نیوز

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در اخبار نفت و گاز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *