عملیات‌های مهم در Work Over – بخش اول (عملیات Tie Back)

1 دقیقه خواندن
2
2,020

عملیات‌های مهم در Work Over

عملیات Tie Back

عملیات Tie Back معمولاً در مواقعي كه لبه آستری دچار مشكل شده و باعث نشتي مي شود انجام مي گیرد. در صورتیكه تست لبه آستری همراه با تزريق سیمان موفقیت‌آمیز نباشد ناگزير به راندن شاخه های آستری جديد و سیمانكاری اين قسمت و متعاقب آن تست لبه آستری جديد خواهیدد بود. هدف از انجام اين عملیات اضافه‌كردن فصل مشترک آستری و جداری و بمنظور رفع نشت لبه آستری قديم مي باشد. با راندن Short Liner همراه با متعلقات جانبي اين عملیات انجام مي شود.
در موارد يكه جداری تولید
Collapse مي شود و عمق ناحیه آسیب ديده در نزديكي سدطح باشد لوله های ” ۷ را تا سطح امتداد داده تا منطقه آسیب ديده را توسط آن كاملا پوشش دهند در اين صورت بايد جهت قراردادن جداری جديد در تاج چاه يك Casing Head Spool اضافه نمود. ادوات مورد نیاز برای انجام اين عملیات عبارتند از:

۱٫ Dressing Mill
۲٫ Seal Nipple
۳٫ L.D.C
۴٫ X.O.S Or Swivel
۵٫ L.G & Tie Back
۶٫ Centerlizer
۷٫ Wipper $ Pump Down Plug

نحوه انجام عملیات Tie-Back

۱) ابتدا Dressing Mill مناسب را انتخاب نموده و آنرا رنگ كنید دقت شود كه Mill نو بوده و هیچ آثاری روی آن نباشد سپس با لوله‌های وزنده (برای آستری ” ۷بانددازة ده هزار پوند وزن تامین نمايد) در چاه لوله پايین كنید وقتي Dressing Mill روی لبه آستری رسید با تغییرات فشار اين مرحله را مشاهده نمايید سپس شروع به اعمال RPM و كمي اعمال وزن نمايید تا آثار L.G روی Mill بیافتد اين مرحله بخاطر احراز ايده‌ای مناسب از قطر داخلي L.G مي باشد. و حصول اطمینان از ورود MILL به L.G در اين مرحله الزامي است تا در ادامه عملیات Seal Nipple در L.G قرار گیرد .

۲) پس از اطمینان از ورود Dressing Mill به L.G لوله بالا كنید Dressing Mill را دقیقاً چك كنید آثار L.G روی MILL ايده واقعي از قطر داخلي L.G به شما خواهد داد.

۳) بعد از لوله بالا و بررسي Dressing Mill لوله های آستری را در حالیكه در انتهای آخرين شاخه Seal Nipple را متصل نموده ايد را در چاه برانید بقیه تجهیزات مربوط به آستری با ترتیب همیشگي در چاه رانده شوند به اين ترتیب كه L.D.C را دو شاخه بالاتر از Seal Nipple و سپس بقیه شاخه ها و در نهايت تبديل مناسب و در صورت نداشتن تبديل Swivel را مشروط بر آنكه هرزگردی آن از بین رفته باشد مي توان بكار برد و در بالای آن نیز L.G و در نهايت Tie Backرا متصل نمايید تا شانس عملیات Tie Backرا در آينده از دست ندهید.

۴) با ترتیب ذكر شده در بالا و توسط لوله های حفاری تا نزديكي لبه آستری لوله پايین نمايید سپس با اعمال GPM ثابت وارد L.G شويد تغییرات فشار بهترين نشانه جهت اطمینان از ورود به L.G مي باشد با ۵ تا ده هزار پوند اعمال وزن Seal Nipple را وارد L.G كنید Seal Nipple دارای سه رديف V PACKING مي باشد كه هر رديف از دو قسمت تشكیل شده است.

الف: قسمتي كه رو به بالا نشتبندی ميكند
ب : قسمتي كه رو به پايین عملیات نشتبندی را انجام ميدهد.

۵) جهت راندن Short Liner و عملیات Tie Backحتماً بايد از Centerlizer استفاده نمود (هر يك تا دو شاخه از يك عدد Centerlizer استفاده نمايید) تا با قرار گرفتن لوله ها در وسط حفره باند سیمان خوبي در پشت آستری قرار گیرد.

۶) در راندن Short Liner در صدورتیكه طول آن زياد نباشد نیازی به Liner Hanger و Swivel نمي باشد. البته در صورتي كه طول شاخه ها زياد باشد بايد از Liner Hanger و Swivel استفاده نمود.

۷) در صورت نبودن تبديل مناسب بین لوله‌های آستری و Tie Back بالايي مي توان از Swivel استفاده نمود مشروط براينكه حالت هرزگردی آن توسط جوش دادن حذف شده باشد.

۸) مجموعه لوله‌های آستری را به همراه Seal Nipple و تعداد مورد نیاز Centerlizer وارده چاه كنید.

۹) با اعمال G.PM وارد L.G شويد هنگامیكه اولین رديف V.Packing مربوط بده Seal Nipple وارد L.G شد تغییرات فشار را مشاهده نمايید و اطمینان حاصل كنید كه وارد L.G شده‌ايد.

۱۰) فشار را ترخیص نمايید و پمپاژ سیمان را شروع نمايید.

۱۱) بعد از پمپاژ سیمان Seal Nipple را كاملاً در L.G قرار دهید بطوری كه سه رديف . قرار گیرد L.G در Seal Nipple مربوط به V.Packing

۱۲) چنانچه شرايط عملیات استفاده از گل سنگین باشد بعد از جابجدايي سیمان ۱۰ تا ۱۵ استند لوله بالا كنید سپس چاه را بسته و ۵۰۰ پام اعمال فشار نمايید. اگر گل درون چاه آب يا آب نمك بود نیازی به بستن چاه و اعمال فشار نیست.

بارگذاری توسط pedram nouri
بارگذاری در تعمیرات

2 نظرات

 1. نریمان

  نوامبر 15, 2020 at 4:12 ب.ظ

  با سلام،
  تشکر مینم اول از مطالبی که در اختیار مهندسین قرار میدین بسیار مفید و راهنمای خوبی در امر پژوهش ست.
  امکانش هست کمی هم من رو راجع نوع دکل‌های مورد استفاده در عملیات workover راهنمایی کنین.از چه مدل دکل هایی و چرا استفاده میشود.مخصوصا دکل‌های متحرک از نوع portable mast.
  مجددا از شما سپاس گذارم

  پاسخ

  • محمد محمدی

   نوامبر 16, 2020 at 9:36 ب.ظ

   با سلام و تشکر از شما
   اگر مطلب معتبری در زمینه سوال شما پیدا کردیم حتما در سایت قرار داده می شود.

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *