کتاب مرجع کامل آموزش نرم افزار تخصصی نفت و گاز گپ GAP

25 خواندن ثانیه
0
1,751

کتاب مرجع کامل آموزش نرم افزار تخصصی نفت و گاز گپ GAP

امروزه نقش نرم‌افزارها در تسهیل و توسعه پژوهش‌های علمی و صنعتی مهم و غیر قابل انکار است. صنعت نفت، گاز و پتروشیمی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نرم‌افزارهای تخصصی این صنعت جایگاه بسیار مهمی در افزایش سرعت و دقت محاسبات و بهبود راندمان زنجیره تولید این صنعت در تمامی بخش‌های بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستی دارا می‌باشند.

در همین راستا در سال ۱۳۹۴ تصمیم بر تالیف و انتشار کتابی در باب یکی از نرم‌افزارهای بسیار پرکاربرد و در عین حال کم‌استفاده در صنعت نفت و گاز ایران به‌نام گپ GAP با عنوان  “مدل سازی و بهینه سازی جریان چندفازی سیال درشبکه میدان با نرم افزار Gap” نمودم و هدف از تالیف آن کمک به دانشجویان و مهندسان این صنعت در استفاده و به‌کارگیری خدمات بسیار کاربردی این نرم‌افزار در مدل‌سازی و بهینه‌سازی جریان نفت و گاز در شبکه میادین نفت و گاز ایران می‌باشد.

مجموعه‌ای که هم‌اکنون پیش روی شماست حاصل حدود چهار سال مطالعه و کار با ماژول‌های مختلف و هم‌زمان اجرای مدل‌های مختلف شبکه‌ی جریانی در نرم‌افزار GAP است.

نویسنده: محمد محمدی – دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر – مهندس مخازن هیدروکربنی در شرکت نفت و گاز سینوپک

نمونه ای از مدل شبکه میدان ساخته شده در گپ

توضیحاتی پیرامون نرم افزار

نرم‌افزار GAP یکی از برنامه های مجموعه نرم‌افزاری IPM است که توسعه آن توسط کمپانی Petroleum Experts انجام گرفته است. این برنامه یک بهینه سازِ جریان چندفازی در شبکه‌ی جریان سطحی است که قابلیت لینک‌شدن با نرم‌افزارهای PROSPER و MBAL به‌منظور مدل‌سازی سیستم های تولیدی و مخزن را دارا میباشد.

GAP (مخفف General Allocation Package) یکی از قدرتمندترین و کاربردی‌ترین ابزاری است که به جامعه مهندسی به‌ویژه مهندسین نفت تاکنون پیشنهاد شده است.

GAP علاوه بر مدل‌سازی سیستمهای تولیدی شامل نفت، گاز و گاز میعانی، قادر به مدل‌سازی سیستمهای تزریق آب و گاز نیز هست. این برنامه یک شبیه‌ساز جریان چندفازی است که توانایی مدل‌کردن و بهینه‌سازی شبکه های تولید و تزریق را دارا میباشد. مفهوم شبکه در اینجا یک مفهوم کلی و منظور هر دو بخش سطح و درون چاه است.

این برنامه به مهندسان اجازه ساختن مدل‌های سیستمی پیچیده شامل مخازن، چاه‌ها و شبکه سطحی را میدهد. GAP به‌طور مستقیم میتواند با PROSPER و MBAL به‌منظور مدل‌سازی تمامی سیستمهای تولیدی و مخزن، شبیه سازهای عددی مخزن (GEM، IMEX، ECLIPSE، REVEAL و …)، شبیه سازهای فرآیندی (Hysys، Unisim) و صفحه گسترده‌های درونی کنترل‌کننده‌ی Petroleum Experts یعنی RESOLVE لینک شود. GAP قادر به مدل‌سازی سیستمهای تولیدی و تزریقی با هر نوع سیال مثل نفت، گاز تر و خشک، گاز میعانی، بخار و سیال تعریفی کاربر و همچنین سیستمهای تزریق آب و گاز میباشد.

رفتار فازی سیال میتواند با استفاده از فرمولاسیون مدل نفت سیاه یا مدل‌سازی ترکیبی معادلات حالت مدل شود.

کلیه محاسبات میتواند برای وضعیت سیستم در یک نقطه مشخص زمانی (ماژول حل شبکه یا Solve Network) و یا در طول زمان (ماژول پیش‌بینی یا Prediction) انجام شود.

همان‌گونه که عنوان شد، GAP اجازه مدل‌سازی و بهینه‌سازی شبکه‌های سطحی و درون‌چاهی را می‌دهد. موتورهای محاسبه قوی آن، امکان مدل‌سازی و بهینه‌سازی شبکه‌های بسیار پیچیده شامل هزاران اِلمان از قبیل چاه، خطوط لوله، کمپرسور، پمپ، مبدلهای گرمایی و … که به هر طریق ممکن به‌هم متصل شده باشند را میدهد.

GAP قوی‌ترین و سریع‌ترین موتور بهینه سازی در صنعت را دارا می‌باشد که بر اساس روش برنامه‌ریزیِ SQP و غیرخطی استوار است.

ماژول بهینه ساز این برنامه اجازه بهینه‌کردن این سیستم را می‌دهد که به معنی:

– بیشینه کردن یک تابع هدف (مثلاً تولید نفت و یا نفت و گاز)

– و در زمان مشابه برقراری محدودیتها و قیدهای اعلام‌شده بر سیستم است.

نرم‌افزار GAP کاربردهای مختلفی دارد که آن‌ها را می‌توان به گروه‌های زیر تقسیم کرد:

بهینه سازی میدان

طرح ریزی میدان

مدل سازی سیال (PVT)

مدل سازی مخزن

تضمین جریان و گزینه های مدل سازی حرارتی پیشرفته

فرازآوری مصنوعی

هندسه چاه

اتوماسیون

 

نحوه تهیه کتاب

فایل فهرست مطالب و توضیحات مقدماتی را از طریق لینک زیر می توانید دانلود و مشاهده نمایید:

فهرست و بخشی از فصل اول کتاب

 

برای تهیه کتاب می توانید از طریق وبسایت خانه مهندسی نفت اقدام نمایید:

لینک خرید کتاب

بارگذاری توسط محمد محمدی
بارگذاری در استخدام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *